


GP (Formerly Gold Peak) A76 1.5V Alkaline Coin Cell Battery - 1 Piece Tear Strip, Sold Individually
- Size: LR44 / A76 / AG13 / L1154 / LR1154 / 157
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Capacity (mAh): 110
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Gold Peak A76 Coin Cell
Power up small electronics with the Gold Peak A76 coin cell. This button battery is designed for use in smaller applications such as keyless entry systems, calculators, watches, and even glucometers. With 1.5 volts of power, Gold Peak A76 batteries are designed to last over extended periods of time while powering up lower voltage devices. Plus with a nominal capacity of 110 mAh a Gold Peak A76 will undoubtedly provide the amount of energy that will sustain electronics and imbue them with appropriate amounts of power. Gold Peak A76 coin cells feature a Mercury Free construction meaning that they are the perfect battery for any household looking for long-lasting alkaline button cells.
Cross Reference: LR44, A76, V13GA
Features:
- Power solution for many devices
- Small and powerful
- Mercury Free
Specifications:
- Battery Size: A76
- Chemistry: Alkaline-Zinc/Manganese Dioxide
- Nominal Voltage: 1.5 volts
- Nominal Capacity: 110 mAh
- Dimensions:
- Diameter: 11.6mm
- Height: 5.4mm
- Weight: 1.9g
Item Details
| Brand | Gold Peak |
| SKU | GOLDPEAK-A76 |
| MPN | A76 |
| UPC | 4891199015496 |
| Size | LR44 / A76 / AG13 / L1154 / LR1154 / 157 |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 110 |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 5 Years |
| Packaging | Tear Strip |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | LR44 / A76 / AG13 / L1154 / LR1154 / 157 |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 110 |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
Unit Dimensions
| Height | 0.21 in (5 mm) |
| Diameter | 0.45 in (11 mm) |
| Weight | 0.06 oz (2 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 1.02 in |
| Width | 1.02 in |
| Height | 0.24 in |
| Shipping Weight | 0.01 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Tear Strip |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use






