























Nitecore HC75 UHE E-Focus USB-C Rechargeable LED Headlamp - 3000 Lumens - 32 x NiteLab UHE - Includes 1 x 21700
- Stepless beam adjustment to change flood to spot one-handed
- Red light output prevents ocular strain
- 18W fast USB-C charging - convenient charge in 2 hours
- Breathable, reflective headband offers comfortable fit, safe use
- IP Rating: IP68
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Nitecore HC75 UHE
Elite Work Headlamp
When the job won’t wait for sunrise, gear up with the Nitecore HC75 UHE LED Headlamp! The HC75 UHE uses 32 NiteLab UHE LEDs to output up to 3,000 lumens with a throw of 629+ feet! Essential for your next shift at work, bring brightness into the factory or construction site. What's more? Emergency-ready modes like beacon, SOS, and slow flash keep you seen and safe when it counts. You can also output red light to protect your eyes when shifts drag past quitting time.
Need to swap from making fine adjustments to scanning a site? Do it in one smooth motion. Swap between spotlight and wide-angle floodlight with just your thumb for close-up tasks to surveying the entire worksite. This beam adjustment system is fully stepless, so you can really refine it to your line of work! Pair that with 120° of vertical tilt, and you’ve got light perfect for inspecting overhead ducts or watching your step on a dark worksite.
Fully Rechargeable - 84hr Max Runtime
Now you're going to need a long-lasting headlamp on those long shifts. The included battery has a long-lasting capacity of 5,500mAh, which lasts up to 84 hours on the lowest mode. All that power is easily rechargeable via USB-C fast charging, allowing you to charge it up from wall outlets, car plugs, power banks, or even your laptop on the go. Thanks to 18W fast charging you can fully charge up in around 2 hours!
Comfort matters on the clock. We know the importance of a reliable, comfortable headband, which is why we highly recommend the HC75 UHE. This silicone band is non-slip, extremely breathable, and will stay put no matter how busy you are. Plus the reflective logo keeps you visible in dark environments, boosting safety in daily use!
| Turbo | High | Medium | Low | Ultralow | SOS | Beacon | |
| Brightness | 3000lumens | 1500lumens | 600lumens | 200lumens | 40lumens | 1500lumens | 1500lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 4.5*hours | 7.25hours | 12hours | 32hours | 84hours | - | - |
| Distance | 192meters | 136meters | 82meters | 47meters | 12meters | - | - |
| Intensity | 9216candela | 4612candela | 1683candela | 561candela | 35candela | - | - |
| High | Low | Slow Flashing | |
| Brightness | 30lumens | 5lumens | 30lumens |
|---|---|---|---|
| Runtime | 41hours | 73hours | - |
| Distance | 10meters | 4meters | - |
| Intensity | 23candela | 4candela | - |
- Notable Features
- » LED power indicators keep you apprised of power level so you know when to head out
- » Long-press both buttons for 2 seconds until flashing to achieve lockout control, preventing accidental activation
- » IP68 dustproof and waterproof rating - can be submerged underwater 2 meters for up to 30 minutes
- » 2 meter impact resistance for peak durability at work or outdoors
Item Details
| Brand | Nitecore |
| SKU | NITECORE-HC75-UHE |
| Series | HC |
| UPC | 6952506409136 |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 3000 |
| Max Throw (m) | 192 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Dual Body Switch |
| Light Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4500K |
| Length | 3.64 in (92 mm) |
| IP Rating | IP68 |
| Typical Uses | Camping, Hiking, Outdoor, Work |
| In the Box | Batteries, Headstrap, Spare O-ring(s), Storage Bag, Strap, USB Cable |
Specifications
| IP Rating | IP68 |
| Drop Resistance | 6.6 ft (2 m) |
| Switch | Dual Body Switch |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Secondary Material | Polycarbonate |
Output Details
| Max Lumens | 3000 |
| Max Throw | 192 m (630 ft) |
| Light Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4500K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 3.64 in (92 mm) |
| Width | 1.84 in (47 mm) |
| Height | 1.79 in (45 mm) |
| Weight | 7.37 oz (209 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.8 in |
| Width | 4.5 in |
| Height | 2.9 in |
| Shipping Weight | 0.8 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Nitecore 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use



























