

















Acebeam UC20 USB-C Rechargeable EDC LED Flashlight - 1000 Lumens - Luminus SFT-25R Hi - Uses Built-in Li-ion Battery Pack - Black or Green
- White, red, and UV output for multi-use capability
- Slim design fits comfortably in a pocket & offers ergonomic grip
- Strobe and turbo accessible via intuitive tailcap controls
- USB-C recharging - fully power up in just 1.2 hours!
- IP Rating: IP68
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Acebeam UC20 Flat EDC Flashlight
Bright Turbo Output - Red and UV
We can't get enough of the slim EDC flashlight design, and if you can't either check out the Acebeam UC20! With bright white output, red light, and UV light output, it offers quite the output trifecta! Have bright everyday illumination with white LED output, reduce ocular strain with red light, and spot stains or counterfeit money with UV output. But wait - Don't forget about strobe mode! With strobe mode available at the press of a button, you have added self-defense and signaling capability. Just use the tactical tail switch to activate it as well as Turbo mode, and you have quick momentary illumination!
Slim Build
Best of all, this light fits so snugly in your pocket with its hallmark slim form factor. What's more, a two-way clip makes all the difference. Clip to your pocket, bag, or hat for simple carry and hands-free light - With a weight of just 2.89 ounces, this lightweight powerhouse will not weigh you down.
Simple USB-C Design
Thanks to the ease of USB-C charging and the lithium-ion battery pack, the UC20 can charge up in just 1.2 hours. With runtimes of up to 63 hours, that charge break is few and far between! With a USB-C rechargeable design, you have the freedom to power this via power adapters, power banks, computers, and more.
| Turbo | High | Medium | Low | Ultra-Low | Strobe | Red - High | Red - Low | UV | |
| Brightness | 1000 ⥊ 450lumens | 450lumens | 200lumens | 60lumens | 5lumens | 1000 ⥊ 450lumens | 23lumens | 8lumens | 365nm |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 0.03 + 0.9hours | 1hours | 2.5hours | 7.9hours | 63hours | 0.1 + 1.6hours | 1.1hours | 4.3hours | 2.3hours |
| Distance | 220meters | - | - | - | - | 220meters | - | - | - |
| Intensity | 12100candela | - | - | - | - | 12100candela | - | - | - |
- Notable Features
- » Access momentary strobe and turbo modes through the ergonomic tail switch for quick versatile use
- » Red light accessible via double click, UV with triple click of the body switch
- » Durable aluminum construction results in a reliable 1.5-meter drop resistance for protection at work or outdoors
- » Long press the body switch for 3 seconds to lock and unlock the light for added safety in everyday use
- » IP68 waterproof rating allows the light to be fully submerged in water up to 2 meters for 30 minutes
Item Details
| Brand | Acebeam |
| SKU | ACEBEAM-UC20-BLACK |
| Series | UC |
| UPC | 6970526501241 |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 1000 |
| Max Throw (m) | 220 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Length | 5.19 in (132 mm) |
| IP Rating | IP68 |
| Typical Uses | Camping, Every Day Carry, Fishing, Hiking, Household, Hunting, Law Enforcement, Outdoor, Travel, Walking, Work |
Specifications
| IP Rating | IP68 |
| Drop Resistance | 5 ft (1.5 m) |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
Output Details
| Max Lumens | 1000 |
| Max Throw | 220 m (722 ft) |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 5.19 in (132 mm) |
| Width | 0.98 in (25 mm) |
| Height | 0.59 in (15 mm) |
| Weight | 2.89 oz (82 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 7.19 in |
| Width | 2.98 in |
| Height | 2.59 in |
| Shipping Weight | 0.29 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Acebeam 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use





















