




Duracell D309/393 70mAh 1.5V Silver Oxide Watch/Electronic Button Cell Battery (D309/393B) - 1 Piece Retail Card
- 70mAh capacity is long-lasting in watches and more, meaning fewer replacements
- 1.5V silver oxide 309/393 battery with long shelf life
- Consistent Duracell manufacturing quality provides reliable fitment
- Size: 309 / 393
- Voltage: 1.55
- Rechargeable: No
- Chemistry: Silver Oxide
- Capacity (mAh): 70
- Terminal Type: Pressure Contact
Recently viewed
Description
Duracell D309/393 Battery - 1 Piece Retail Card
70mAh Silver Oxide Button Cell
The Duracell D309/393 is a silver oxide button cell that is ideal for the most compact applications. A characteristic of silver oxide cells is the low self-discharge and their stable voltage; the D309/393 also shares that trait making it a battery suited towards smaller medical devices like glucometers, digital thermometers, hearing aids, as well as calculators, small PDAs, and electronic toys for children. Whether using it for devices that are necessary for your daily life or simply powering up a calculator for some quick math, the D309/393 is able to operate in a wide temperature range making it suitable for climates extremely warm or extremely cold.
- Notable Features
- » Perfect for watches, calculators, themometers, and more
- » Cross reference with - 193, 309, 393A, AG5, G5A, GS5, LR48, L754, LR750, LR754, SP393, SR48, SR754W, V309, V393
- » Silver oxide chemistry makes this a reliable, long-lasting battery
Item Details
| Brand | Duracell |
| SKU | DURACELL-D309-393PK |
| MPN | DURACELL-D309-393PK |
| UPC | 041333139098 |
| Size | 309 / 393 |
| Voltage | 1.55 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 70 |
| Chemistry | Silver Oxide |
| Shelf Life | 3 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | 309 / 393 |
| Voltage | 1.55 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 70 |
| Terminal Type | Pressure Contact |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 137SO, 255, 309, 309/393, 393, 707, 70T, AG5, AWI S15, D309, GS5, LR754, S08, S320, S754S, SG5, SP393, SR48, SR754, SR754SW, Seiko SB-B3, Timex F, V309, WS6 |
Unit Dimensions
| Height | 0.31 in (8 mm) |
| Diameter | 0.21 in (5 mm) |
| Weight | 0.21 oz (6 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | Switzerland |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.01 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use








