











Fenix ARE-X1 V2.0 Single Bay Smart Charger for 18650, 21700 and 26650 Batteries
- Single channel charger for 18650, 21700, and 26650
- Use as an emergency powerbank to charge up smartphones
- LED indicator clearly shows charging and discharging status by changing color
- Multiple built-in protection circuits to protect your battery and charger
- Charger Channels: 1
- Compatible Battery Sizes: 18650, 21700, 22650
- Supported Chemistries: Li-Ion
Recently viewed
Description
Fenix ARE-X1 V2
Single Channel Charger for 18650, 21700, and 26650
The Fenix ARE-X1 V2 is a single-channel smart charger for recharging some of the most popular lithium-ion battery sizes. Quickly charge up an 18650, 21700, or 26650, or use it to discharge or detect battery power. The LED at the top of the ARE-X1 V2 shows the charging status and changes from red to green when finished. Discharging status is indicated by a blinking red LED and will go out when the battery is fully discharged.
Once your battery is charged, with it inserted, this charger converts into a powerbank. Use the USB-C charging port for charging batteries and the USB-A port for discharging.
Have a battery that's partially discharged but need to know how much charge is left? The ARE-X1 V2 lets you know automatically when the battery is inserted by displaying green for a sufficient power level and red for depleted.
Multiple Protection Safeguards
The Fenix ARE-X1 V2 has multiple built-in protection circuits for over-charge, over-current, over-voltage, short circuit, and reverse polarity.- Notable Features
- » Single channel charger for the most popular lithium-ion batteries (18650, 21700, 26650)
- » 5 built-in multi-protection circuits
- » 1500mA max charging current
Item Details
| Brand | Fenix |
| SKU | FENIX-ARE-X1-V2 |
| Manufacturer Part Number | ARE-X1-V2 |
| UPC | 6942870308296 |
| Charger Channels | 1 |
| Compatible Battery Sizes | 18650, 21700, 22650 |
| Supported Chemistries | Li-Ion |
| In the Box | USB Cable, User Manual |
Specifications
| Charge Rate | 1500 |
| Charger Channels | 1 |
| Compatible Battery Sizes | 18650, 21700, 22650 |
Unit Dimensions
| Length | 4.3 in (109 mm) |
| Width | 1.31 in (33 mm) |
| Height | 1.27 in (32 mm) |
| Weight | 1.7 oz (48 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | CE, FCC |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85044030 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 8.34 in |
| Width | 7.24 in |
| Height | 1.27 in |
| Shipping Weight | 0.1 lb |
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty |
Fenix 1 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use















