







JETBeam KO-03 USB-C Rechargeable LED Flashlight - 2400 Lumens - Luminus SST70 - Includes 1 x 21700, Accepts 1 x 20700, 1 x 18650, 2 x CR123A
- Magnetic, flat tailcap - hands-free and tail stand capable
- Fuel options - includes 21700, also accepts 20700 and 18650 batteries
- Five brightness settings plus instant access to strobe mode
- USB-C rechargeable and power bank functionality in a pinch
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
JETBeam KO-03
Next Generation Lighting
The JETBeam KO-03 is the next generation in the KO series of flashlights. The KO-03 is an upgrade from the very popular JETBeam KO-02 V2, now with a Luminus SST-70 LED, longer run times and more functionality. With almost the exact same body design, this light puts out 400 more lumens and lasts over 200 hours longer than its predecessor.
Fuel Options
The KO-03 is gives users multiple fuel options for their convenience. The package includes a JETBeam 21700 li-ion battery, but can also be powered by 1 x 20700 or 1 x 18650 batteries. When using li-ion batteries, the KO-03 has the unique feature of providing a power bank function with the discharge of the battery. Charge up essential electronics in a pinch with the flashlight already in use.
Flat, Magnetic Tailcap
To ensure ultimate efficiency in different environments and work places, the KO-03 has a flat, magnetic tailcap. Use this light on flat floors or surfaces for tail stand lighting when broader lighting is needed. Attach the KO-03 to metal surfaces with its powerful magnetic tail for a hands-free lighting device - often needed in power outages, auto emergencies and utility work.
| Turbo | High | Med | Low | Eco | Strobe | |
| Brightness | 2,400lumens | 1,100lumens | 300lumens | 65lumens | 6lumens | 1,200lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 3.5hours | 4.5hours | 8.8hours | 37hours | 350hours | 5.2hours |
- Notable Features
- » High powered EDC designed for outdoor and everyday needs
- » Powered by one 21700 li-ion battery for extended run times
- » Multiple fuel options - also accepts 1 x 18650 or 1 x 20700 li-ion battery
- » Lightning fast charging with the built-in USB-C charge port
- » Strong magnet in flat tailcap - hands-free use, tail stand capable
- » Five brightness settings plus instant access to strobe with a double press
- » Max output of 2,400 lumens reaching 326 meters away
- » Power bank functionality for charging electronics in emergencies
- » Equipped with one Luminus SST-70 LED with a lifespan of 50,000 hours
- » Intelligent temperature control system for added safety
- » Constructed from aero grade aluminum alloy for ultimate durability
- » Military grade hard-anodized to stand up to outdoor use
Item Details
| Brand | JETBeam |
| SKU | JETBEAM-KO-03 |
| Series | KO |
| UPC | 6957883865551 |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 2400 |
| Max Throw (m) | 326 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Length | 5.3 in (135 mm) |
| Typical Uses | Camping, Hiking, Household, Walking, Work |
| In the Box | Batteries, Lanyard, Spare O-ring(s), USB Cable, User Manual |
Specifications
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Secondary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 2400 |
| Max Throw | 326 m (1069 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | JETBEAM-HL51 |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 5.3 in (135 mm) |
| Head Diameter | 1.35 in (34 mm) |
| Body Diameter | 1.01 in (26 mm) |
| Weight | 4.33 oz (123 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 5.3 in |
| Width | 1.4 in |
| Height | 1 in |
| Shipping Weight | 0.57 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
JETBeam 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use











