
Ledlenser 880385 MH10 Rechargeable LED Headlamp - 600 Lumens - Includes 1 x 18650
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Ledlenser MH10
Lightweight LED Headlamp
The Ledlenser MH10 is a lightweight, bright LED headlamp designed for all purpose use. Using an ultrabright Ledlenser LED this light reaches up to 600 lumens, plenty of light for indoor or outdoor use. A set of rear mounted red lights are great for increased visibility while out for a run or cycling. The MH10 includes a set of red and green filters that can be used to optimize your night vision, making this a great headlamp for just about any job you want to tackle. Don't forget that the headlamp is also micro USB rechargeable and includes a rechargeable battery, keeping you powered up and in the action.
| Maximum | Minimum | |
| Brightness | 600lumens | 10lumen |
|---|---|---|
| Runtime | 10hours | 120hours |
| Distance | 150meters | 20meters |
- Notable Features
- » Lightweight headlamp with comfort fit strap
- » Includes color filters for alternative lighting types
- » Rear mounted red lights for added visibility
- » Micro USB Rechargeable
Item Details
| Brand | Ledlenser |
| SKU | LEDLENSER-880385 |
| Series | M |
| UPC | 847706001791 |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 600 |
| Max Throw (m) | 150 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| In the Box | Batteries, USB Cable |
Specifications
| Switch | Body |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 600 |
| Max Throw | 150 m (492 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | Micro USB |
Unit Dimensions
| Head Diameter | 1.41 in (36 mm) |
| Weight | 5.57 oz (158 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 8.07 in |
| Width | 4.53 in |
| Height | 2.76 in |
| Shipping Weight | 0.35 lb |
Documents
Additional Details
| Warranty |
Ledlenser 7 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use




