







Ledlenser 880620 P6R Core QC Rechargeable LED Flashlight - 270 Lumens - Includes Li-Ion Battery Pack - Box
- White, red, green, and blue multi-color LED make this light perfect for any activity
- 2500mAh 3.7V lithium-ion rechargeable battery gives a max runtime of 120 hours
- Unique strobe mode cycles through all four colors for improved self-defense
- Batteries Included?: No
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Ledlenser 880620 P6R Core QC Rechargeable LED Flashlight
Lighting in Four Different Colors
The Ledlenser P6R Core QC provides you with impressive, focusable lighting for any activity. Its multicolor LED gives its user truly versatile visibility with white, red, green, or blue lighting. This makes it the perfect light for photography, hunting, and even night fishing. With its built-in 2500mAh 3.7V lithium-ion rechargeable battery, the P6R Core QC achieves a maximum runtime of 120 hours, ensuring that you will have flawless vision for as long as possible.
In case of emergencies, this light includes a uniquely designed strobe mode. Rather than using just the white light, the P6R Core QC cycles through all four colors as it flashes, making it even better for self-defense and distress signaling. During regular usage, the rotary switch featured in this flashlight makes cycling through each of these colored lighting modes intuitive, providing you with a seamless transition from one mode to another so that you can easily adjust to your surroundings.
| High | Medium | Low | Strobe | Red | Green | Blue | |
| Brightness | 270lumens | - | 15lumens | 270lumens | 140lumens | 220lumens | 35lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Beam Distance | 335meters | - | 80meters | 335meters | - | - | - |
| Runtime | 5hours | - | 110hours | - | - | - | - |
- Notable Features
- » White, red, green, and blue multi-color LED make this light perfect for any activity
- » 2500mAh 3.7V lithium-ion rechargeable battery gives a max runtime of 120 hours
- » Unique strobe mode cycles through all four colors for improved self-defense and distress signaling
- » Rotary switch allows for seamless transitions through each lighting mode
- » Can be used for hunting, hiking, fishing, or wildlife observation
Item Details
| Brand | Ledlenser |
| SKU | LEDLENSER-880620 |
| Series | Core, P |
| UPC | 847706102481 |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 270 |
| Max Throw (m) | 335 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | No |
| Switch | Body |
| Length | 6.18 in (157 mm) |
| Typical Uses | Work |
Specifications
| Switch | Body |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
Output Details
| Max Lumens | 270 |
| Max Throw | 335 m (1099 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | No |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 6.18 in (157 mm) |
| Head Diameter | 1.65 in (42 mm) |
| Body Diameter | 0.83 in (21 mm) |
| Weight | 7.3 oz (207 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 8.24 in |
| Width | 3.39 in |
| Height | 2.88 in |
| Shipping Weight | 0.81 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Ledlenser 7 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use











