
















Nitecore NPL-25 Rechargeable LED Weapon Light - 900 Lumens - NiteLab UHi 20 - Includes 500mAh Li-ion Battery Pack
- Straightforward UI with no frills, easy and quick to control
- 900-lumen constant or momentary output to powerfully illuminate dark areas
- Magnetic charging makes providing power quicker and simpler
- Ambidextrous switches perfect for any user
- Compatible with Glock and Picatinny rails for broad adaptability
- IP Rating: IPX6
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Nitecore NPL25
900-Lumen Glock and Picatinny Weapon Light
The Nitecore NPL25 is a light for small arms with a 900-lumen output capable of lighting spaces indoors and out for tactical purposes. The NPL25 is compatible with both Glock and Picatinny rail configurations, allowing it to easily adapt to whatever you have on hand. It is outfitted with an ultra high-intensity UHi 20 LED package, combined with a Precision Digital Optics Technology reflector to create a 738-foot beam that illuminates objects near and far with a uniform spot beam and adequate peripheral light.
Ambidextrous, Flexible Control
The NPL25 is commanded by dual rear switches for universally accessible control whether you're right- or left-handed. The ambidextrous switches also offer momentary or constant output for adaptable lighting control. Just quick-press the switch for constant light or hold it down for momentary light, which can give you the edge in a tactical scenario.
Magnetic Charging
This light features magnetic charging that is quick and easy to manage, making it great for police and security officers who need a reliable way to recharge their light. The included magnetic charge cable snaps onto the 500mAh li-ion battery, which features a multi-stage power indicator so you know when charging is complete.
Recoil-Proof Design
The NPL25 has your back in high-stress situations, with a construction that provides stable lighting throughout weapon discharges. This makes it a light worth taking with you on patrols or tactical deployments where you need uncompromising high-quality illumination.
| Constant-On | |
| Brightness | 900lumens |
|---|---|
| Runtime | 35minutes |
| Distance | 255meters |
| Intensity | 16,000candela |
- Notable Features
- » Compact and lightweight, this light is able to be carried as easily as it is mounted
- » Efficient 500mAh magnetically rechargeable lithium-ion battery with power indicators and runtime of 35 minutes
- » Recoil-proof design provides stable lighting during weapon discharges and protects the lifespan of the LED
- » IPX6 waterproof and dustproof, able to be used in all environments
Item Details
| Brand | Nitecore |
| SKU | NITECORE-NPL25 |
| Series | NPL (Weapon) |
| UPC | 6952506408108 |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 900 |
| Max Throw (m) | 255 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Dual Body Switch |
| Length | 2.2 in (56 mm) |
| IP Rating | IPX6 |
| Typical Uses | Law Enforcement, Tactical |
Specifications
| IP Rating | IPX6 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Dual Body Switch |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 900 |
| Max Throw | 255 m (836 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Magnetic |
Unit Dimensions
| Length | 2.2 in (56 mm) |
| Width | 1.3 in (33 mm) |
| Height | 1.26 in (32 mm) |
| Weight | 2.33 oz (66 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 5.08 in |
| Width | 2.3 in |
| Height | 1.59 in |
| Shipping Weight | 0.25 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Nitecore Limited Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use




















