













Duracell Procell PC1300 D-cell 1.5V Alkaline Button Top Battery - Contractor Pack Priced Per Cell
- Duracell Procell D batteries in a convenient contractor pack
- Long-lasting alkaline chemistry for fewer replacements
- Consistent, high-quality Duracell manufacturing for a reliable fitment
- Size: D
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Duracell Procell D-Cell Button Top Batteries - Contractor Pack Priced Per Cell
Procell Alkaline D Cells
Duracell Procell D cells are high quality alkaline batteries that are specifically designed for heavy use in industrial environments. Each Procell D battery features an incredibly high capacity that will keep your vital work tools running longer than the competition. These batteries come date coded to guarantee freshness, and are ready for immediate use or for long term storage thanks to an impressive 10 Year Shelf Life. The highest quality battery for use in workplaces or job sites, Duracell Procells are sure to help you get the job done.
- Notable Features
- » D/LR20 batteries in a contractor pack
- » Also known as: 13A, 13D, 813, AL-D, AM1, D, E95, EN95, KD, LR20, LR20XWA, MN1300, MX1300, PC1300, R20
- » 1.5V alkaline cells compatible with flashlights, toys, and other electronics
- » Packaging may vary
Item Details
| Brand | Duracell |
| SKU | DURACELL-PROCELL-D-PC1300 |
| Series | Procell |
| MPN | PC1300 |
| Size | D |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Contractor Pack |
| QTY Per Package | 1 |
| Master Case | 72 |
| Inner Box | 6 Boxes of 12 Each |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | D |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 13A, 13D, 813, AL-D, AM1, D, E95, EN95, KD, LR20, LR20XWA, MN1300, MX1300, PC1300, R20 |
Unit Dimensions
| Length | 2.421 in (61 mm) |
| Diameter | 1.346 in (34 mm) |
| Weight | 4.903 oz (139 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | United States |
| HTS Code | 85061000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.33 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Contractor Pack |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime

















