




Duracell Procell PCCR2 (12PK) CR2 920mAh 3V Lithium Primary (LiMNO2) Button Top Batteries - Box of 12
- 12x Duracell Procell CR2 batteries in a convenient contractor pack
- 920mAh capacity per cell is long-lasting, for fewer replacements
- Consistent, high-quality Duracell manufacturing for a reliable fitment
- Size: CR2
- Voltage: 3
- Rechargeable: No
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 920
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Duracell Procell PLCCR2 CR2
Box of 12 LiMNO2 Batteries
This 12 pack box of Duracell Procell CR2 batteries are the only choice when you want and need industrial-grade batteries that'll provide safe and reliable power. With a high discharge rate for reliable power and a stable voltage output, these CR2 batteries will have a long-lasting effect on all of your devices. Plus, with excellent resistance to corrosion, these batteries will run safely in your devices with no fear of leaks or other degration.
Available in a convenient 12 pack so you have plenty of batteries to keep back-ups for the most important electronics. You'll never be without batteries for cameras, smoke detectors, wireless sensors, and more when Duracell Procell CR2 batteries are on the job. Keep stored in a cool, dry, and well ventilated area for best results.
- Notable Features
- » CR2 batteries in a twelve-piece package
- » Also known as: 1CR2, 5046LC, CR17355, CR2, DLCR2, EL1CR2, KCR2, RLCR2
- » 3.0V lithium primary cell compatible with medical devices, meters, and other small electronics
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Duracell |
| SKU | DURACELL-PROCELL-PCCR2-12-BOX |
| Series | Procell |
| MPN | PROCELL-PCCR2-12-BOX |
| Size | CR2 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 920 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 (Lithium Manganese Dioxide) |
| Packaging | Contractor Pack |
| QTY Per Package | 12 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR2 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 920 |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 1CR2, 5046LC, CR17355, CR2, DLCR2, EL1CR2, KCR2, RLCR2 |
Unit Dimensions
| Length | 1.06 in (27 mm) |
| Diameter | 0.614 in (16 mm) |
| Weight | 0.39 oz (11 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85065000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 1.06 in |
| Width | 0.61 in |
| Height | 0.61 in |
| Shipping Weight | 0.3 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Contractor Pack |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use








