

Panasonic Eneloop Pro BK-4HCCA-4BA AAA 980mAh 1.2V Low Self Discharge Nickel Metal Hydride (NiMH) Button Top Batteries - 4 Pack Retail Card
- Rechargeable AAA perfect for devices needing consistent power
- Comes pre-charged for instant use
- Maintains 85% of full charge for up to 1 year
- Low self-discharge for long lasting power in devices
- Size: AAA
- Voltage: 1.2
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Ni-MH
- Capacity (mAh): 980
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Panasonic Eneloop Pro AAA 4 Pack
980mAh NiMH ultra low self-discharge rechargeable batteries
When nothing but the best will do, Panasonic Eneloop Pro bring the power and quality you need for the ultimate in convenience and reliability. Low Self-Discharge batteries last longer in electronics, and maintain their charge while not in use so they are perfect for remote controls, alarm clocks and other low drain devices. With 980mAh they are no slouch in high drain devices either and make powering flashlights and heavy duty devices a breeze. Eneloop Pro can be recharged up to 500 Times, making them a worthwhile investment for any home or workplace.
Features:
- Pre-charged and ready to use
- Factory charged using solar energy
- 980mAh energy capacity
- Ultra low self-discharge
- Maintains 85% of full charge for up to 1 year
- No memory effect - can be recharged at any time
- Recharges up to 500 times
- Compatible with any quality NiMH charger
- Fully recyclable
- Environmentally friendly packaging
- Dimensions:
- Height: 44.5mm
- Diameter: 10.5mm
- Weight: 13g
- MPN: BK-4HCCA4BA
- Made in Japan
Item Details
| Brand | Panasonic |
| SKU | ENELOOP-BK-4HCCA4BA-4AAA |
| Series | Eneloop Pro |
| MPN | BK-4HCCA4BA |
| UPC | 073096902077 |
| Size | AAA |
| Voltage | 1.2 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 980 |
| Chemistry | Ni-MH |
| Shelf Life | 4-6 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 4 |
| Master Case | 48 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | AAA |
| Voltage | 1.2 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 980 |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 1.2H1, 10405, AAA, BK-4HCCE, BK-4MCCE, DC2400, DX2400, HR-4UTGB, HR-4UWXB, HR03, KR03, LD724, NH12, NM724, PL724 |
Unit Dimensions
| Length | 1.752 in (45 mm) |
| Diameter | 0.413 in (10 mm) |
| Weight | 0.46 oz (13 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.12 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime





