




Energizer Eveready Super Heavy Duty 1250-SW-2 D-cell 8000mAh 1.5V Zinc Carbon Button Top Batteries - 2 Piece Retail Card
Brand:Energizer
MPN:1250SW-2
Buy more save more!
- 2 x Energizer Eveready Super Heavy Duty D batteries in a convenient retail card
- Zinc carbon chemistry for consistent, reliable performance
- 1.5V & 8000mAh power profile to last longer in flashlights, toys, and more
- Size: D
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Heavy Duty Zinc
- Capacity (mAh): 8000
- Terminal Type: Button Top
$1.87
Recently viewed
Description
Energizer Eveready Super Heavy Duty D-Cell Button Top Batteries - 2 Piece Retail Card
Super Heavy Duty Zinc Carbon D Cells
Energizer's Super Heavy Duty Eveready batteries will deliver reliable performance for your D cell devices. You can feel confident trusting in Energizer to deliver the power your most important devices need.
- Notable Features
- » D/LR20 batteries in a 2pc retail card
- » Also known as: 13A, 13D, 813, AL-D, AM1, D, E95, EN95, KD, LR20, LR20XWA, MN1300, MX1300, PC1300, R20
- » Compatible with flashlights, toys, and other electronics
This is a primary zinc carbon battery and is non-rechargeable. Placing any primary battery — including an Energizer Eveready Super Heavy Duty D battery — into a battery charger will cause irreparable damage to both the battery and charge station.
Item Details
| Brand | Energizer |
| SKU | ENERGIZER-1250SW-2 |
| Series | Eveready Super Heavy Duty |
| MPN | 1250SW-2 |
| UPC | 039800059352 |
| Size | D |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 8000 |
| Chemistry | Heavy Duty Zinc |
| Sub-Chemistry | Carbon Zinc |
| Shelf Life | 3 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 2 |
| Master Case | 12 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | D |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 8000 |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 13A, 13D, 813, AL-D, AM1, D, E95, EN95, KD, LR20, LR20XWA, MN1300, MX1300, PC1300, R20 |
Unit Dimensions
| Length | 2.421 in (61 mm) |
| Diameter | 1.346 in (34 mm) |
| Weight | 3.139 oz (89 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | United States |
| HTS Code | 85068000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.445 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
Titanium Innovations CR123A 1600mAh 3V 3A Lithium Primary (LiMnO2) Button Top Photo Battery - Bulk
$1.50
as low as
$1.23
In Stock
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
Energizer Industrial EN91 (24PK) AA 1.5V Alkaline Button Top Batteries - Box of 24
$10.95
In Stock
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
Titanium Innovations MT11 Survival Tool Card - 11 Tools in One - Black or Silver Stainless Steel
$2.34
as low as
$1.32
In Stock
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
Nitecore Digicharger D4 4-Channel Smart Battery Charger for Li-ion, Ni-Cd, and NiMH Batteries
$39.95
In Stock
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
Titanium Innovations CR123A 1600mAh 3V Lithium Primary (LiMNO2) Button Top Photo Battery - 1 Piece Retail Card
$1.60
as low as
$1.35
In Stock
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
Fitorch P25 LED Flashlight - 4 x CREE XP-G3 -3000 Lumens - Uses 1 x 26350 (included)
$53.56
$66.95
Save $13.39
Only 2 Left In Stock
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
Panasonic CR123A 1550mAh 3V Lithium (LiMnO2) Button Top Photo Battery - Box of 12
$19.20
as low as
$16.80
In Stock
Duracell Duralock DL CR2032 (6PK) 225mAh 3V Lithium (LiMNO2) Watch/Electronic Coin Cell Batteries - 6 Pack Retail Card
$7.00
as low as
$5.70
Expected To Ship 05/12
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
Titanium Innovations CR123A (50PK) 1600mAh 3V 3A Lithium Primary (LiMNO2) Button Top Photo Batteries - Box of 50
$70.00
as low as
$61.50
In Stock
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
Fitorch EA25 LED Flashlight - Luminus SST70 - 3000 Lumens - Includes 1 x 21700 with Built-in USB-C Charging Port
$59.96
$74.95
Save $14.99
In Stock
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime








