



Energizer 394 Silver Oxide Watch Battery (Energizer 394/380)
- 1x 394/380 battery in a convenient tear-strip package
- 63mAh capacity per cell is long-lasting, for fewer replacements
- Consistent, high-quality Energizer manufacturing for a reliable fitment
- Size: 394
- Voltage: 1.55
- Rechargeable: No
- Chemistry: Silver Oxide
- Capacity (mAh): 63
- Terminal Type: Flat Top
Recently viewed
Description
Energizer 394/380 Battery - 1 Piece Tear Strip
63mAh 394/380 Silver Oxide Coin Cell
The Energizer 394 is a silver oxide watch battery that is perfectly suited as a replacement battery for continuous use devices. With a silver oxide chemistry, this button battery has a low self-discharge and has a stable output voltage that lasts over the course of the 394's service life. Ideal applications for the Energizer 394 coin cell include use in watches, calculators, small electronic toys, keyless remote entry systems, digital thermometers, glucometers, blood pressure cuffs, and heart-rate monitors. Energizer is a trust brand around the world and the 394 lives up to that promise with the same reliability and gold standard that Energizer is known for.
- Notable Features
- » 394/380 battery in a one-piece package
- » Cross reference with - 380, 380/394, 394, 625, 9919, AWI S26, B-SR45L, Citizen 280-17, D394, GP94, KS394, LR45, R394/15, S26, SR45, SR936, SR936SW, Seiko SB-A4, V394, V524
- » 1.55V silver oxide coin cell compatible with watches and other small electronics
Item Details
| Brand | Energizer |
| SKU | ENERGIZER-394-380TZ |
| MPN | 394-380TZ |
| UPC | 039800110930 |
| Size | 394 |
| Voltage | 1.55 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 63 |
| Chemistry | Silver Oxide |
| Shelf Life | 4-6 Years |
| Packaging | Tear Strip |
| QTY Per Package | 1 |
| Master Case | 1000 |
| Inner Box | 100 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | 394 |
| Voltage | 1.55 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 63 |
| Terminal Type | Flat Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 380, 380/394, 394, 625, 9919, AWI S26, B-SR45L, Citizen 280-17, D394, GP94, KS394, R394/15, S26, SR45, SR936, SR936SW, Seiko SB-A4, V394, V524 |
Unit Dimensions
| Length | 0.374 in (9 mm) |
| Width | 0.374 in (9 mm) |
| Height | 0.142 in (4 mm) |
| Weight | 0.039 oz (1 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | Japan |
| HTS Code | 85064010 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.01 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Tear Strip |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use







