








Energizer Max 522-VP 9V Alkaline Battery with Snap Connector - Bulk
Order requirements:
Minimum qty: 156
in
Multiples of: 156
- This item is not available for retail sales, it is for OEM commercial industrial buyers only Energizer is a top leader in battery innovation and continues to produce some of the most popular batteries on the market
- Unique size makes these batteries perfect for smoke alarms, garage door openers, and more
- 5 Year Shelf Life ensures that back-up cells will be ready to use in an instant
- Size: 9V
- Voltage: 9
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Snap Connector
Recently viewed
Description
Energizer Max 9V Alkaline Battery with Snap Connector
9-Volt Alkaline Battery - Made in Malaysia!
The Energizer 522VP is a 9-Volt battery with reliable, long lasting power for a wide range of important electronics. Each battery provides 9 Volts of electricity to devices such as smoke alarms, garage door openers, alarm clocks and many more. Fast acting alkaline chemistry keeps these batteries going on the job or in storage with a stunning Shelf life. Top that off with Energizer's high quality manufacturing, and you've got a power source that you can truly rely on.
Features & Specifications:
- Jacket: Metal
- Designation: ANSI-1604A, IEC-6LR61
- MPN: 522VP
- UPC: 039800036780
- Made in Malaysia
- Terminal Type: Miniature Snap
- Battery Chemistry: Alkaline
- Nominal Voltage: 9V
- Operating Temperature Range: -18°C to 55°C (0°F to 130°F)
-
Dimensions:
- Length - 1.60" (48.50 mm)
- Width - 0.68" (17.50 mm)
- Weight: 1.6 oz. (45.6 g)
Item Details
| Brand | Energizer |
| SKU | ENERGIZER-522VP |
| MPN | 522VP |
| UPC | 0658921935026 |
| Size | 9V |
| Voltage | 9 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 5 Years |
| Packaging | Bulk |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | 9V |
| Voltage | 9 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Snap Connector |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 1604A, 1604D, 1604LC, 6AM6, 6F22, 6LR61, 6LR61XWA, 9V, A1604, AL-9V, E522, EN22, K9V, LA522, MN1604, PC1604, PP3, U9VL |
Unit Dimensions
| Length | 1.909 in (48 mm) |
| Width | 1.043 in (26 mm) |
| Height | 0.689 in (18 mm) |
| Weight | 1.6 oz (45 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.1 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use












