




Energizer Ultimate L92 AAA 1250mAh 1.5V High Energy 1.5A Lithium (LiFeS2) Button Top Batteries - 18 Pack Retail Card
- Lithium AAA batteries provide unmatched long runtimes in a wide range of devices
- Longest shelf life on the market - backups stay strong even after 2 decades in storage
- 1.5V cell perfect for TV remotes, scales & many more small electronics
- Stock up with this 18-pack to save big and keep extras on hand for later
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 1250
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Energizer Ultimate Lithium L92 AAA Batteries - 18 Pack
Lithium AAAs - Quarter-Century Shelf Life
If you need long-lasting AAAs, pick up an 18-pack of Energizer Ultimate Lithium L92 batteries! Tired of constantly replacing batteries in your remote and other portable daily-use devices? Well, you're in luck! With an impressive high capacity, these cells provide as much as 8x the runtime of typical alkaline cells. As a result, you can support low-drain and high-drain devices for the long haul! Power remotes, toys, thermometers, alarms, and more with long-lasting lithium primary cells, saving you money on replacement batteries. With this 18-pack retail card, stock up and save! These batteries have a shelf life of 25 years so they remain ready to use for 2+ decades in storage.
25 Year Shelf Life
Over two decades of energy preserved by lithium/iron disulfide chemistry and a 100% leak-proof steel shell- Notable Features
- » Convenient 18x retail card of AAA batteries allows you to stock up on long-life cells and keep extras on hand as backups
- » 1.5-Volt power profile compatible with (and optimal for) household devices
- » 1,250mAh high capacity can meet the demands of high-drain devices and provide long runtimes to electronics with lower energy requirements
- » Button top terminal required by a wide range of common and industrial AAA electronics
- » Equivalent/replacement for: 24A, 24D, 24LF, 3AAA, 824, AAA, AL-AAA, AM4, E92, EN92, FR03, K3A, L92, LR03, LR03XWA, MN2400, MX2400, PC2400, R03, Triple A, UM4
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Energizer |
| SKU | ENERGIZER-L92PP2-9 |
| MPN | L92PP2-9 |
| UPC | 039800130754 |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 1250 |
| Chemistry | Lithium |
| Shelf Life | 25 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 18 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 1250 |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 24A, 24D, 24LF, 3AAA, 824, AAA, AL-AAA, AM4, E92, EN92, FR03, K3A, L92, LR03, LR03XWA, MN2400, MX2400, PC2400, R03, Triple A, UM4 |
Unit Dimensions
| Length | 1.75 in (44 mm) |
| Diameter | 0.41 in (10 mm) |
| Weight | 0.27 oz (8 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | Singapore |
| HTS Code | 85065000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 10.94 in |
| Width | 6.47 in |
| Height | 0.46 in |
| Shipping Weight | 0.39 lb |
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty |
Energizer No Leak Guarantee Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use








