














Energizer QM5005 5000mAh Magnetic Wireless Charging Power Bank
- Android and iPhone compatible - a power bank for everyone!
- Wireless smartphone charging for convenience
- Automatically adjusts output wattage between types of phones
- Includes a USB-C port for a wired charging option!
- 5000mAh capacity adds 18hrs of runtime to your phone
- Charger Channels: 2
- Supported Chemistries: Li-Poly
Recently viewed
Description
Energizer QM5005
Wireless Charging Power Bank
Recharge smartphones without the hassle of cables using the Energizer QM5005! The wireless rear side allows you to magnetically attach your Android or iPhone to this power bank for convenient recharging. This charger also works with magsafe cases so you can charge and use your phone at the same time! In case your phone can't use magnetic features, or you need to charge a flashlight, it also includes USB-C charging.
This power bank automatically adjusts its output wattage depending on whether you have an Android and iPhone to protect against short circuiting, over charging, or over heating. It even protects against over-current! With LED indicators, users will always know when it's time to recharge the power bank itself.
- Notable Features
- » Magnetic side attaches to magsafe cases
- » 5,000mAh capacity for up to 18 hours of extra phone run time
- » Dual outputs allow for recharging two phones at once
Item Details
| Brand | Energizer |
| SKU | ENERGIZER-QM5005 |
| Manufacturer Part Number | QM5005 |
| UPC | 842982105461 |
| Charger Channels | 2 |
| Supported Chemistries | Li-Poly |
| In the Box | USB Cable, User Manual |
Specifications
| Charger Channels | 2 |
Unit Dimensions
| Length | 3.82 in (97 mm) |
| Width | 2.64 in (67 mm) |
| Height | 0.59 in (15 mm) |
| Weight | 4.55 oz (129 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, FCC |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 8 in |
| Width | 4.4 in |
| Height | 1.2 in |
| Shipping Weight | 0.28 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Energizer Limited Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime


















