




















Fenix CL20R V2.0 USB-C Rechargeable Camping Lantern - 300 Lumens - Includes 1 x 1900mAh Li-ion Battery Pack - Midnight Black or Spring Green
- Pocket-sized lantern w/ hanging hook + magnet - bring with you anywhere
- White or RGB outputs up to 300 lumens for lighting campsites & more
- Fast, convenient recharging via USB-C port
- Max 320-hour runtime is great for outdoor expeditions!
- IP Rating: IP65
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fenix CL20R V2.0 Camping Lantern
Super Portable Lantern Light!
If you're looking for a simple lantern for your next camping trip, the Fenix CL20R V2.0 is for you! With a max 300 lumens, this lantern delivers plenty of brightness for any activity, from prepping for an extended hike to relaxing in your tent at the end of a long day’s journey. Pair that with its lightweight build and a conveniently attached clip, and you can bring this with you anywhere! With a magnetic base, you can attach it to metal and have more hands-free light capability. Hang it from your tent, attach it under the hood, and clip it to your backpack; With the CL20R V2.0, convenience is key!The CL20R V2.0 even sets the right vibe for backyard bashes, with fun multicolor light effects! With RGB chase, RGB flow, stepless RGB modes, and more, you have the fun flair you need to bring life to the party. Red constant and flashing light modes can preserve your natural night vision or signal for help, outdoors or attached to the back of your vehicle.
Did Someone Say USB-C?
With an in-body USB-C charge port, simply plug into any USB outlet, power up, and you're good to go. Charge from wall adapters, power banks, computers, your car, and more! With an internal battery pack sporting a long-lasting 1900mAh capacity, the CL20R V2.0 can run for up to 320 hours on the lowest mode. Off the grid? This can also use 3 x AAA batteries, providing a commonly found and replaceable power option. This is incredibly useful for extended outdoor adventures, a long shift at work, or that DIY project around the house!
| High | Medium | Low | Moonlight | |
| Brightness | 300lumens | 130lumens | 30lumens | 1lumens |
|---|---|---|---|---|
| Runtime | 5.93hours | 15hours | 32hours | 320hours |
| Stepless RGB | RGB Flow | RGB Chase | Red Constant-on | Red Flash | |
| Brightness | 25lumens | 10lumens | 12lumens | 1.5lumens | 1.5lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 6.68hours | 10hours | 10hours | 40hours | 80hours |
| RGB Flow | RGB Chase | RGB Flash | Red Constant-on | |
| Brightness | 1lumen | 1lumen | 1lumen | 1lumen |
|---|---|---|---|---|
| Runtime | - | - | - | - |
- Notable Features
- » Battery-saving inactivity shutoff preserves battery when not in use
- » Incredibly portable frame and lightweight design allows you to carry anywhere
- » IP65 protection rating safeguards from dust and water - lasts through a rainstorm!
- » A near 5-foot impact resistance protects from falls or accidents outdoors
- » Body switch features LED battery indicator to keep you aware of when to recharge the light
- » 3700K - 4200K warm white color temperature - have a calm, neutral output that won't strain your eyes
Item Details
| Brand | Fenix |
| SKU | FENIX-CL20R-BLACK |
| Series | CL (Camping Lantern) |
| Manufacturer Part Number | CL20R-BLACK |
| UPC | 6942870313214 |
| Color | Black |
| Primary Material | Plastic |
| Max Lumens (lm) | 300 |
| Max Throw (m) | 12 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Color Temperature | 4200K |
| Length | 3.15 in (80 mm) |
| IP Rating | IP65 |
| Typical Uses | Household, Camping, Hiking, Outdoor |
| In the Box | Batteries, USB Cable, Spare O-ring(s), User Manual |
Specifications
| IP Rating | IP65 |
| Drop Resistance | 5 ft (1.5m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Plastic |
Output Details
| Max Lumens | 300 |
| Max Throw | 12 m (39 ft) |
| Color Temperature | 4200K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 3.15 in (80 mm) |
| Width | 1.89 in (48 mm) |
| Height | 2.13 in (54 mm) |
| Weight | 4.3 oz (122 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, FCC |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.8 in |
| Width | 4.6 in |
| Height | 2.22 in |
| Shipping Weight | 1.0 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fenix Limited Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




























