


























































Fenix CL22R USB-C Rechargeable LED Lantern - 500 Lumens - Uses Built-in 2600mAh Li-ion Battery Pack - Iceberg White, Polar Night Black, or Wild Green
- Use as a lantern, flashlight, or both with up to 500 lumens of brightness
- Multicolor and red light modes great for parties and outdoor activities
- Built-in, USB-C rechargeable battery pack with max runtime of 200 hours to outlast any scenario
- Easy to operate via a single rotary switch, which accesses all the various outputs
- IP Rating: IP65
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fenix CL22R
Rechargeable, Multicolor Hybrid Lantern
The Fenix CL22R is an ultra-modern light that can provide illumination as a lantern in 360° or as a flashlight via its auxiliary LED. That means you can use it as a lantern, a flashlight, or both with brightness levels reaching 500 lumens! Thanks to a total of 14 LEDs, the CL22R can cast warm white light in a 33-foot radius as a lantern or emit cool white light in a 262-foot beam as a flashlight. It also has two color-changing "Disco" modes and two red light modes for nighttime activities and emergencies. The CL22R was created with Intelligent Overheat Protection, which will automatically make the minimal brightness reduction needed to remain at a safe operating temperature! When the light cools down, it will also automatically reset to the brighter setting.
USB-C Rechargeable Li-ion Battery
Fenix equipped the CL22R with an integrated lithium-ion battery pack with a 2600mAh capacity. This power source provides runtimes reaching 200 hours to outlast events, expeditions, and power outages. Thanks to the light's USB-C charge port, this battery charges up in just 3 hours or less. A four-stage battery indicator keeps users informed of the power level at a glance. This system even incorporates a low voltage indicator, which displays one blinking light so you know when it's time to recharge!
| High | Med | Low | |
| Brightness | 200lumens | 100lumens | 5lumens |
|---|---|---|---|
| Runtime | 10.2hours | 18hours | 160hours |
| Distance | 20meters | - | - |
| High | Med | Low | |
| Brightness | 300lumens | 150lumens | 5lumens |
|---|---|---|---|
| Runtime | 7.25hours | 11.16hours | 200hours |
| Distance | 80meters | - | - |
| High | Low | |
| Brightness | 500lumens | 10lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 4hours | 85hours |
| Constant On | Flashing | |
| Brightness | 10lumens | 5lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 50hours | 100hours |
| Distance | 4.5meters | 4.5meters |
| Intensity | 5candela | 5candela |
| Jump | Morph | |
| Brightness | 17lumens | 17lumens |
|---|
- Notable Features
- » Can be used as a flashlight or lantern, casting up to 500 lumens for broad or precise visibility
- » Flashlight mode can cast more than 260 feet for far-reaching light to spot hazards
- » Extremely compact and lightweight construction fits in the palm and can be stored in any backpack
- » 14-LED array can cast cool white, warm white, multicolor, or red light to meet any need
- » 2600mAh li-ion battery with 4-stage power indicators to give you the battery status at a glance
- » USB-C recharging offers faster power flow to refill in 3 hours or less
Item Details
| Brand | Fenix |
| SKU | FENIX-CL22R-POLAR-NIGHT-BLACK |
| Series | CL (Camping Lantern) |
| UPC | 6942870311050 |
| Max Lumens (lm) | 500 |
| Max Throw (m) | 80 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Variable Ring |
| IP Rating | IP65 |
| Typical Uses | Camping, Hiking, Household, Outdoor |
| In the Box | Carabiner Clip, USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IP65 |
| Drop Resistance | 5 ft (1.5 m) |
| Switch | Variable Ring |
Output Details
| Max Lumens | 500 |
| Max Throw | 80 m (262 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Height | 4.53 in (115 mm) |
| Head Diameter | 1.65 in (42 mm) |
| Body Diameter | 1.5 in (38 mm) |
| Weight | 4.76 oz (135 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 5.81 in |
| Width | 2.83 in |
| Height | 2.52 in |
| Shipping Weight | 0.3 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fenix 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use




































































