





































Fenix HL18R-T V2.0 USB-C Rechargeable LED Headlamp - 800 Lumens - Includes 1 x ARB-LP1900 Battery Pack - Polar Night Black or Iceberg White
- Cool or warm white outputs adjustable to your exact needs!
- Red light for emergencies & eye strain-free illumination
- Headband designed with a variety of safety and comfort features
- Dual-fuel compatible - use the built-in battery pack or 3 x AAAs!
- IP Rating: IP66
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fenix HL18R-T V2.0 USB-C Rechargeable LED Headlamp
Compact and Powerful
Take the best in class with you for your next outdoor adventure with the Fenix HL18R-T V2.0! With a maximum cool light output of 800 lumens, you can spot every root, stone, and hole in the dirt that might trip you up while hiking. The maximum warm light 500-lumen output gives you the perfect tool for setting up your campsite when it's time to bed down for the night. It even has a red LED output for lighting that doesn't strain your eyes!
Intuitive Features
The dual body switches provide precise output control, ensuring you always have the exact mode you need ready to go. Plus, this light's headband includes reflective material and an emergency whistle to help keep you safe! The headband also includes a two-way SPORT Headband Fit System. This size adjuster provides precise sizing control so that this headlamp is never too tight or too loose.
Dual Fuel & Easy Charging
With USB-C charging, you can always quickly start recharging from power banks, wall adapters, and other personal devices! The built-in battery pack can be replaced with three AAA batteries in case you aren't near a power source. This headlamp's built-in battery also provides runtimes up to 160 hours, ensuring it lasts for plenty of walks, hikes, runs, or camping trips.
| Turbo | High | Medium | Low | |
| Brightness | 800lumens | 800lumens | lumens | 70lumens |
|---|---|---|---|---|
| Runtime | hours | 3.33hours | hours | hours |
| Distance | 125meters | 79meters | 49meters | 36meters |
| Intensity | candela | 1570candela | 587candela | 317candela |
| Turbo | High | Medium | Low | |
| Brightness | 500lumens | 130lumens | 70lumens | 5lumens |
|---|---|---|---|---|
| Runtime | 4.25hours | 10hours | 20hours | 160hours |
| Distance | 89meters | 46meters | 34meters | 9meters |
| Intensity | 1995candela | 521candela | 284candela | 20candela |
| Low | SOS | |
| Brightness | 5lumens | 5lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 50hours | 100hours |
| Distance | 4meters | - |
| Intensity | 4candela | - |
- Notable Features
- » IP66 water and dirt resistance so it can handle the outdoors with ease
- » 1m impact resistance thanks to its polycarbonate body
- » Super lightweight and compact so it doesn't strain your neck
- » Total of 10 modes to suit any and all of your needs
- » Lockout prevents accidental activations and mode switches
Item Details
| Brand | Fenix |
| SKU | FENIX-HL18R-T-V2-BLK |
| Series | HL (Lightweight) |
| UPC | 6942870311814 |
| Max Lumens (lm) | 800 |
| Max Throw (m) | 125 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Dual Body Switch |
| Length | 2.26 in (57 mm) |
| IP Rating | IP66 |
| Typical Uses | Camping, Every Day Carry, Hiking, Outdoor, Travel, Walking, Winter Sports |
| In the Box | Batteries, USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IP66 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Dual Body Switch |
Output Details
| Max Lumens | 800 |
| Max Throw | 125 m (410 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 2.26 in (57 mm) |
| Width | 1.22 in (31 mm) |
| Height | 1.85 in (47 mm) |
| Weight | 3.63 oz (103 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.26 in |
| Width | 3.22 in |
| Height | 3.85 in |
| Shipping Weight | 0.23 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fenix Limited Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use













































