

















Fenix LD36R USB-C Rechargeable LED Flashlight - 3600 Lumens - 3 x Luminus SFT25R Gen2 - Includes 1 x 21700 - Black or Flame Camo
- 3600-lumen max output in a 1263ft beam for camping and hiking
- 6 color output modes for specialized lighting needs
- Combined toggle and electronic switch for precise control
- USB-C port for charging from power banks and wall adapters
- IP Rating: IP68
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fenix LD36R
The Outdoor Lifestyle Light
Some flashlights can go everywhere you do in life, like the Fenix LD36R! With a maximum output of 3600 lumens reaches 1263ft, perfect for camping and hiking. Thanks to its combined button switch and mode selector switches, every level is easy to control, whether you're at work or out in the wild. It even keeps mode cycling efficient with its intelligent memory feature to immediately access the mode you last used after being turned off.
More Than RGB
Go beyond RGB lighting with the LD36R's 6 output color options. Red, orange, and pink lights provide eye-strain free visibility, perfect for late nights at the campsite. The blue, purple, and green outputs efficiently highlight environmental details for more efficient tracking and investigations. These outputs can also seamlessly cycle through a breathing mode and shift brightness with precision stepless dimming to always suit your needs. If you need another lamp light in the campsite, just attach the included diffuser for 360° of visibility.
USB-C Power
Thanks to its USB-C port, users can recharge the LD36R with ease from wall adapters, power banks, and more. The included rechargeable 21700 battery has a high capacity of 6000mAh, letting this light run for up to 65 hours to last a full day of camping or hiking. This also means that you can easily swap a spare battery in to keep adventuring when this you run out of charge. To preserve overall battery life, the lockout function prevents accidental activations while in your bag.
| Turbo | High | Medium | Low | Eco | Strobe | |
| Brightness | 3600lumens | 1500lumens | lumens | 150lumens | 30lumens | 3600lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | hours | 3.92hours | hours | hours | 65.3hours | - |
| Distance | 385meters | 244meters | 117meters | 76meters | 35meters | - |
| Intensity | candela | 14900candela | 3400candela | 1450candela | 300candela | - |
| Green | Purple | Blue | Pink | Orange | Red | Breathing | Stepless | |
| Brightness | 330lumens | 165lumens | 250lumens | 210lumens | 215lumens | 175lumens | - | - |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 4.77hours | 4.97hours | 4.85hours | 4.97hours | 4.97hours | 4.95hours | 6.23hours | - |
| Distance | 128meters | 75meters | 105meters | 89meters | 89meters | 75meters | - | - |
| Intensity | 400candela | 100candela | 300candela | 200candela | 200candela | 100candela | - | - |
- Notable Features
- » 1m impact resistance thanks to aluminum alloy body
- » IP68 water and dust resistance to survive everything from rainstorms to sand dunes
- » Turbo mode steps down to preserve battery light
- » Holster, lanyard, and clip for multiple carry options
- » Includes diffuser for use as a lamp
Item Details
| Brand | Fenix |
| SKU | FENIX-LD36R-BLACK |
| Series | LD (Professional Outdoor) |
| Manufacturer Part Number | LD36R-BLACK |
| UPC | 6942870312057 |
| Color | Black |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 3600 |
| Max Throw (m) | 385 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Dual Body Switch |
| Length | 5.5 in (140 mm) |
| IP Rating | IP68 |
| Typical Uses | Camping, Hiking, Tactical, Walking, Work |
| In the Box | Batteries, Diffuser, Holster, Lanyard, Spare O-ring(s), USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IP68 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Dual Body Switch |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
Output Details
| Max Lumens | 3600 |
| Max Throw | 385 m (1263 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | FENIX-ARB-L21-6000 |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 5.5 in (140 mm) |
| Head Diameter | 1.57 in (40 mm) |
| Body Diameter | 1.04 in (26 mm) |
| Weight | 8.15 oz (231 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 9.49 in |
| Width | 3.98 in |
| Height | 2.52 in |
| Shipping Weight | 0.51 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fenix Limited Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime





















