


















Fitorch EC10 V2.0 LED Flashlight - CREE XP-L - 1000 Lumens - Includes 1 x 14500 with USB-C Charging Port
- EDC flashlight 20x brighter and 33% more compact than your smartphone
- 3 brightness levels + 2 emergency modes activated via easy-to-use tail switch
- Included rechargeable battery provides runtimes reaching 12 hours for all-night illumination
- Dual-fuel compatibility with AA batteries to outlast camping trips and power outages
- IP Rating: IPX8
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fitorch EC10 V2.0
Compact + Powerful = The Dream EDC
The Fitorch EC10 V2.0 is a compact, dual-fuel flashlight with outsized durability, made to last the long haul as your new go-to EDC and emergency tool. Whether tackling work tasks and DIY projects or venturing out into the wild, the EC10 V2.0 has you covered with 3 brightness levels up to 1,000 lumens! This high output enables you to cast light more than 180 yards downrange so that you can see out into the forest or light up a dark building. You'll even be equipped with SOS and strobe light modes for effective signaling or self-defense.
Power on Your Terms
Fitorch provides an efficient, rechargeable li-ion battery with the EC10 V2.0 that provides runtimes up to 12 hours straight to outlast work shifts or nights out camping. You can use the USB-C port on this battery to charge up from computer ports, wall outlets, and power banks during the day. In an electrical outage or emergency where you're without power, you can just slot in a single AA battery to operate the light whenever needed.
| High | Medium | Low | Strobe | SOS | |
| Brightness | 1,000lumens | 150lumens | 50lumens | 1,000lumens | 1,000lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 1.5hours | 3.5hours | 12hours | - | - |
- Notable Features
- » Compact flashlight emitting a light beam over 500 feet long to spot hazards and navigate trails safely
- » Built with high-strength impact resistance and a stormproof IPX8-rated housing (proven submersible in up to 6ft of water for 30 minutes)
- » Included li-ion battery is directly rechargeable via USB-C, so you can charge up on the go from power banks and more!
- » Made with premium materials and an intelligent design great for everything from daily carry to power outages and beyond
Item Details
| Brand | Fitorch |
| SKU | FITORCH-EC10-V2 |
| Series | EC (All Purpose) |
| UPC | 192102001013 |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 1000 |
| Max Throw (m) | 165 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Tailcap |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Length | 3.94 in (100 mm) |
| IP Rating | IPX8 |
| Typical Uses | Every Day Carry, Camping, Hiking, Outdoor, Walking |
| In the Box | Batteries, Holster, Lanyard, Spare O-ring(s), Spare Snap Cap, USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IPX8 |
| Drop Resistance | 5 ft (1.5 m) |
| Switch | Tailcap |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 1000 |
| Max Throw | 165 m (541 ft) |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | Battery w/ Charge Port |
| Charge Connector | Micro USB |
Unit Dimensions
| Length | 3.94 in (100 mm) |
| Head Diameter | 0.73 in (19 mm) |
| Body Diameter | 0.73 in (19 mm) |
| Weight | 1.19 oz (34 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.89 in |
| Width | 2.47 in |
| Height | 1.32 in |
| Shipping Weight | 0.7 lb |
Additional Details
| Warranty |
Fitorch 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use






















