


GP (Formerly Gold Peak) High Voltage 27A-BP A27 / MN27 12V Alkaline Battery - 1 Piece Tear Strip, Sold Individually
Brand:Gold Peak
MPN:GP-27A-BP
Buy more save more!
$1.15
10 - 24
$1.10 ea
25 - 49
$1.05 ea
50 - 99
$1.00 ea
100 - 299
$0.95 ea
300 - 599
$0.90 ea
600 - 999
$0.85 ea
1000+
$0.70 ea
Need more?
RFQ
- 12V high-voltage alkaline battery
- Fits A27 / MN27 compatible devices
- Reliable power for remotes, key fobs, and other specialty electronics
- Sold individually in convenient tear strip
- Size: A27
- Voltage: 12
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Pressure Contact
$1.15
Recently viewed
Description
Gold Peak High Voltage 27A-BP A27 / MN27 12V Alkaline Battery - 1 Piece Tear Strip, Sold Individually
Gold Peak 12 Volt alkaline batteries offer a long lasting power source in everything from watches to key-less entry systems, dog-collars, handheld games, test instruments, calculators, and even lighters.Specifications:
- Chemistry: Alkaline
- Voltage: 12V
- Max Operating Temperature: 140°F
- Replaces Part Numbers: 27A, A27, and MN27
- Manufacturer's Part Number: GP-27A-BP
Item Details
| Brand | Gold Peak |
| SKU | GOLDPEAK-27A-BP |
| MPN | GP-27A-BP |
| UPC | 4891199011504 |
| Size | A27 |
| Voltage | 12 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 3 Years |
| Packaging | Tear Strip |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | A27 |
| Voltage | 12 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Pressure Contact |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 27A, 8LR732, A27, GP27A, L828, MN27 |
Unit Dimensions
| Length | 0.995 in (25 mm) |
| Diameter | 0.303 in (8 mm) |
| Weight | 0.155 oz (4 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.05 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Tear Strip |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
Titanium Innovations CR123A 1600mAh 3V 3A Lithium Primary (LiMnO2) Button Top Photo Battery - Bulk
$1.50
as low as
$1.23
In Stock
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
Energizer Industrial EN91 (24PK) AA 1.5V Alkaline Button Top Batteries - Box of 24
$10.95
In Stock
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
Titanium Innovations MT11 Survival Tool Card - 11 Tools in One - Black or Silver Stainless Steel
$2.34
as low as
$1.32
In Stock
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
Nitecore Digicharger D4 4-Channel Smart Battery Charger for Li-ion, Ni-Cd, and NiMH Batteries
$39.95
In Stock
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
Titanium Innovations CR123A 1600mAh 3V Lithium Primary (LiMNO2) Button Top Photo Battery - 1 Piece Retail Card
$1.60
as low as
$1.35
In Stock
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
Fitorch P25 LED Flashlight - 4 x CREE XP-G3 -3000 Lumens - Uses 1 x 26350 (included)
$53.56
$66.95
Save $13.39
Only 2 Left In Stock
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
Panasonic CR123A 1550mAh 3V Lithium (LiMnO2) Button Top Photo Battery - Box of 12
$19.20
as low as
$16.80
In Stock
Duracell Duralock DL CR2032 (6PK) 225mAh 3V Lithium (LiMNO2) Watch/Electronic Coin Cell Batteries - 6 Pack Retail Card
$7.00
as low as
$5.70
Expected To Ship 05/12
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
Titanium Innovations CR123A (50PK) 1600mAh 3V 3A Lithium Primary (LiMNO2) Button Top Photo Batteries - Box of 50
$70.00
as low as
$61.50
In Stock
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
Fitorch EA25 LED Flashlight - Luminus SST70 - 3000 Lumens - Includes 1 x 21700 with Built-in USB-C Charging Port
$59.96
$74.95
Save $14.99
In Stock
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime






