


























Klarus CL3 USB-C Rechargeable LED Lantern - 280 Lumens - Uses Built-in 2600mAh Li-ion Battery Pack
- 3 brightness levels with versatile color temperatures for indoor & outdoor lighting
- Multi-LED design can illuminate a large area up to 1650+ sq. feet
- Has a convenient side switch and multiple mounting options
- Battery recharges via USB-C and provides runtimes reaching 13 hours
- IP Rating: IPX5
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Klarus CL3 Rechargeable Magnetic Lantern
Backyard Parties to Camping Trips and Beyond!
What do you get when you combine classic design with powerful modern technologies? The Klarus CL3. It has a retro flair on the outside, but features high-tech LEDs that provide brightness up to 280 lumens in multiple color temperatures. This range of outputs gives you an all-in-one lantern great for everything from backyard parties to manual tasks at the campsite. The CL3's lithium-ion battery is USB-C rechargeable via most power banks and outlets, providing flicker-free illumination that lasts up to 13 hours for all-night illumination or multi-day camping trips.
Built Smart & Strong
Carry the CL3 with the integrated hanging hook and carabiner, or use them to set it up on a branch or tentpole when you get settled for the night. The top of the lantern has a strong built-in magnet so you can even use the CL3 as an impromptu worklight attached to your camper or other vehicle. Made so you can carry it for days in the wilderness without a second thought, the CL3 bears a handheld, lightweight profile families will love compared to old flame-based alternatives. It's even IPX5 storm- and shock-proof to survive accidents and weather emergencies. Upgrade to the Klarus CL3 to unlock a whole new world of convenient lighting!
| White | Warm | Orange | Pulse Mode | |
| Brightness | 280lumens | 110lumens | 50lumens | - |
|---|---|---|---|---|
| Runtime | 5hours | 10hours | 13hours | 20minutes |
- Notable Features
- » Auxiliary Pulse mode provides a 20-minute auto shutoff so you can get a good night's sleep even in the Great Outdoors
- » Battery indicator provides worry-free power management on the go
- » 1/4-inch tripod slot allows for even more setup options anywhere
- » Simple push-button switch is easy for anyone to operate
- » 18 LEDs provide powerful 360° illumination, casting light up to 20+ feet away in every direction
Item Details
| Brand | Klarus |
| SKU | KLARUS-CL3-GREEN |
| Series | CL (Camping Lantern) |
| UPC | 6954424404057 |
| Primary Material | ABS |
| Max Lumens (lm) | 280 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Light Color | White |
| Color Temperature | 1300~4000K |
| Length | 6.34 in (161 mm) |
| IP Rating | IPX5 |
| Typical Uses | Camping, Emergency, Household, Recreation |
| In the Box | USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IPX5 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | ABS |
Output Details
| Max Lumens | 280 |
| Light Color | White |
| Color Temperature | 1300~4000K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 6.34 in (161 mm) |
| Head Diameter | 3.3 in (84 mm) |
| Body Diameter | 3.3 in (84 mm) |
| Weight | 7.11 oz (202 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, FCC, RoHS |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4 in |
| Width | 4 in |
| Height | 6.5 in |
| Shipping Weight | 0.68 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Klarus 1 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use


































