










Klein Tools Class C Safety Helmet (60149)
- Adjustable vents and padding for maximum comfort
- Lightweight, breathable, and compact for convenience
- Universal accessory slots and detachable chin strap
- Batteries Included?: No
Recently viewed
Description
Klein Tools Vented-Class C Safety Helmet
Compact and Lightweight
This Klein Tools Vented-Class C Safety Helmet is unobstructive, and keeps you safe even in confined spaces. Accessory mounts on the front and back add space for neccessary upgrades on the job site such as headlamps for working in the dark. For additional workplace versatility, adjustable vents control the air circulation inside the helmet to keep you cool in hot environments or preserve heat in cold environments.
For a comfortable and secure fit, Klein has designed the chin strap to be detachable with 4-point padding. The inside of the helmet also includes padding, with a breathable sweatband and top pad to maximize comfort.
- Notable Features
- » Great for handling tight, confined spaces
- » Short bill keeps your vision unobstructed
- » Adjustable vents to perfectly control air flow throughout the hard hat
- » Includes a sweat band, padding, and detachable features for greater comfort
- » Uses two sets of universal accessory slots for wide ranging versatility
Item Details
| Brand | Klein |
| SKU | KLEIN-TOOLS-60149 |
| Manufacturer Part Number | 60149 |
| UPC | 092644601491 |
| Color | White |
| Length | 10.7 in (272 mm) |
Specifications
| Primary Material | ABS |
| Secondary Material | Polycarbonate |
Power Details
| Batteries Included? | No |
Unit Dimensions
| Length | 10.7 in (272 mm) |
| Width | 8.8 in (224 mm) |
| Height | 6.2 in (157 mm) |
| Weight | 20.0 oz (567 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 11.8 in |
| Width | 9.1 in |
| Height | 7.5 in |
| Shipping Weight | 2.0 lb |
Additional Details
| Warranty |
Klein Tools Commercial and Industrial Products Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime














