






















Ledlenser 502574 K4R Rechargeable LED Keylight - 120 Lumens - Uses Built-in Li-Poly Battery Pack - Gray or Rose Gold
- Uses a Chip-on-Board LED to provide an improved lumen output and visibility
- S.O.S. mode signals for help in morse code in case of emergencies
- Uses a 3.7V lithium-ion rechargeable battery for an impressive max runtime
- Batteries Included?: No
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Ledlenser K4R Rechargeable LED Keylight
Super Compact Design with a Special LED
The Ledlenser K4R takes everything you need in a flashlight and fits it into the palm of your hand. Thanks to its Chip-on-Board LED, the K4R outputs a maximum of 120 lumens, giving you visual clarity with a single press of a button. Paired with its 3.7V lithium-ion rechargeable battery, the K4R runs for a maximum of 1.5 hours, ensuring that you have perfect visibility for as long as you need. When in S.O.S. mode, the flashlight blinks to spell out S.O.S. in Morse code for other people to see your distress in the event of an emergency.
The K4R uses USB-A charging with the included USB cable, allowing you to recharge it almost anywhere at any time. You can even use devices such as your laptop to recharge the K4R. With its Metal Snap Hook, you can easily attach this light to your bag and keys for easy transport, or even attach other accessories directly to it.
| On | S.O.S. | |
| Brightness | 120lumens | 120lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 1.5hours | - |
- Notable Features
- » Uses a Chip-on-Board LED for improved lumen output
- » Uses a 3.7V lithium-ion rechargeable battery for an impressive max runtime
- » S.O.S. mode signals for help in morse code with a flashing light in case of emergencies
- » Features USB-A charging for added convenience
- » Metal Snap Hook allows you to attach this light to any bags, keys, or any accessories to this light
Item Details
| Brand | Ledlenser |
| SKU | LEDLENSER-502574 |
| Series | K (Keychain) |
| UPC | 8477066102702 |
| Primary Material | Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 120 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | No |
| Switch | Body |
| Light Color | Neutral White |
| Length | 1.05 in (27 mm) |
| Typical Uses | Walking |
Specifications
| Switch | Body |
| Primary Material | Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 120 |
| Light Color | Neutral White |
Power Details
| Batteries Included? | No |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-A |
Unit Dimensions
| Length | 1.05 in (27 mm) |
| Width | 0.98 in (25 mm) |
| Height | 0.98 in (25 mm) |
| Weight | 2.24 oz (64 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 3.39 in |
| Width | 2.83 in |
| Height | 1.35 in |
| Shipping Weight | 0.14 lb |
Additional Details
| Warranty |
Ledlenser 7 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use






























