
Nite Ize INOVA T8R PowerSwitch Rechargeable Dual Color LED Flashlight
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Nite Ize INOVA T8R Flashlight
Rechargeable Dual Color LED Light
The INOVA T8R is a flashlight built for professionals everywhere that are in need of a dual-color flashlight. Featuring an internal charging system via the micro-USB port, this flashlight is an impressive addition for anyone. With a radiant 762 lumen white beam, it is easy to spot anything up to 267 meters away. Plus, with an additional red beam output accessible through a simple twist interface, it is easy to preserve natural night vision. The T8R has an additional push-button tail cap that provides access to high and low modes for both red and white beams, a momentary high mode, Strobe, and SOS for single-handed access to everything that is offered in this compact light. Ergonomic knurling provides a comfortable grip with or without gloves and designed with an aluminum body with a military-spec Type III hard coat anodized finish this light is protected for heavy-duty users who require water resistance in addition to shock and crush-proof construction.
Features:- Recharges in approximately 4 hours with included micro-USB cable
- Patented knurled color-select dial makes it simple to switch between red and white beams
- End-cap switch activates High, Low, Strobe, SOS, Momentary High, and Momentary Strobe modes
- Individually laser engraved with a serial number for identification
- Impact-resistant head protects optical system
- Electronically controlled for uniform light output
- Uniform focused spot with flood beam pattern
- Aggressive knurling for positive grip
- Protected charging point in tailcap
- Unique tailcap design doubles as built-in flashlight stand
- Power Source: 1 x INOVA PSRBA-8W Rechargeable 18650 Li-ion Battery (Included) or 2 x CR123A
- Output/Runtime/Beam Distance:
- White Beam:
- Lithium-Ion:
- High: 762 lumens / 3 hours 50 minutes / 267 meters
- Low: 40 lumens / 30 hours / 267 meters
- 2 x CR123A
- High: 870 lumens / 2 hours / 287 meters
- Low: 45 lumens / 13 hours / 287 meters
- Red Beam:
- Lithium-Ion:
- High: 156 lumens / 3 hours 20 minutes / 189 meters
- Low: 24 lumens / 22 hours 30 minutes / 189 meters
- 2 x CR123A
- High: 156 lumens / 4 hours / 193 meters
Low: 19 lumens / 13 hours 30 minutes / 193 meters - Impact Resistance: 1 meter (3.28 ft.)
- Dimensions:
- Length: 6.7" (170mm)
- Head Diameter: 1.5" (39mm)
- Weight: 8.5oz (240g)
Note: Rechargeable Lithium CR123 batteries are NOT recommended for the T series of flashlights. Please use non-rechargeable (or primary) CR123's.
Item Details
| Brand | Nite Ize |
| SKU | NITEIZE-T8RA-01-R7 |
| Series | INOVA |
| UPC | 094664045569 |
| Primary Material | Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 762 |
| Max Throw (m) | 267 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Tail and Twist |
| Length | 6.7 in (170 mm) |
| Typical Uses | Camping, Household |
| In the Box | Batteries, USB Cable |
Specifications
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Tail and Twist |
| Primary Material | Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 762 |
| Max Throw | 267 m (876 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | Micro USB |
Unit Dimensions
| Length | 6.7 in (170 mm) |
| Head Diameter | 1.5 in (38 mm) |
| Weight | 8.5 oz (241 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.7 in |
| Width | 1.5 in |
| Height | 6.7 in |
| Shipping Weight | 0.85 lb |
Additional Details
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use




