
























Nitecore EDC17 USB-C Rechargeable EDC Flashlight - 1500 Lumens - NiteLab UHi 25 - Uses Built-in 1500mAh Li-ion Battery Pack
- Slim, portable flashlight with white & UV light + laser pointer
- Powerful USB-C rechargeable battery provides runtimes reaching over 10 days
- Prepare for emergencies with the embedded glass breaker!
- Simple slide switch controls brightness and lockout - avoid accidental activation
- IP Rating: IPX7
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Nitecore EDC17 Triple-Source EDC Flashlight
Dynamic Illumination At Hand
When you need one flashlight that does it all, grab the Nitecore EDC17! It's an ultra-slim flashlight equipped with powerful white light, ultra-violet, and green laser emitters to give you an all-in-one illumination solution. White light modes reach 1,500 lumens with a throw over 250 yards perfect for spotting outdoors or illuminating the darkest spaces. The UV light highlights previously invisible details, key for auto maintenance, verifying documents, and much more! The EDC17 even has a hi-viz green laser pointer for more in-depth presentations and exciting pet playtimes. 18% more compact and 40% lighter than an iPhone, it's the perfect EDC lighting tool.
Lightning-Fast USB-C Recharging
The light is powered by a rechargeable lithium-ion battery, providing extended runtimes. With each charge lasting up to a week-plus of runtime via its low-level output, charging breaks will be fewer and farther between compared to other flashlights. Its USB-C port offers quick, easy charging using a common connection - with a 2A adapter, you can power up fully in 90 minutes or less!
Heavy-Duty Design Lasts the Long Haul
Featuring a stainless steel frame with PVD coating, the EDC17 has a distinct high-strength construction, for extreme durability at work, while hiking trails, or even just in the backyard. Highly resistant to impacts and wear from daily use, the light is also IPX7 stormproof so it works absolutely everywhere, at any time. On the tail, you'll find a silicon nitride ceramic bead tip that can break glass, keeping you prepared for emergency escape and rescue scenarios. The bead is rounded so it won't scratch valuables in a pocket or bag, but you can also freely remove it and replace it with the provided flat tail module. The durable, glass-breaking light that saves the day - the Nitecore EDC17 lights your way!
| High | Mid | Low | Ultralow | |
| Brightness | *1,500lumens | 220lumens | 50lumens | 1lumen |
|---|---|---|---|---|
| Runtime | 1.75hours | 3.5hours | 18hours | 260hours |
| Distance | 230meters | 95meters | 45meters | 8meters |
| Intensity | 12,400candela | 2,230candela | 480candela | 16candela |
| Level 3 | Level 2 | Level 1 | |
| Power | 1,350mW | 650mW | 220mW |
|---|---|---|---|
| Runtime | 2hours | 5hours | 13hours |
| On | |
| Power | <5mW |
|---|---|
| Runtime | 72hours |
Green laser is Class 3R - do not shine in eyes and use safely.
- Notable Features
- » Ergonomics optimized in streamlined slim design with a vertical orientation perfect for the palm
- » Onboard power indicators keep you apprised of remaining battery power and give a low battery warning so you know when to recharge
- » Lanyard & steel pocket clip provide handy carrying options
- » Outfitted with NiteLab Ultra-High Intensity LED and precision metal OP reflector to create ideal daily-use beam pattern
Item Details
| Brand | Nitecore |
| SKU | NITECORE-EDC-17 |
| Series | EDC (Everyday Carry) |
| UPC | 6952506409587 |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Max Lumens (lm) | 1500 |
| Max Throw (m) | 230 |
| Rechargeable | Yes |
| Switch | Slide Switch and Mode Switch |
| Length | 4.84 in (123 mm) |
| IP Rating | IPX7 |
| Typical Uses | Law Enforcement, Work, Travel |
| In the Box | Lanyard, Pocket Clip, Spare Parts, USB Cable |
Specifications
| IP Rating | IPX7 |
| Drop Resistance | 6.6 ft (2 m) |
| Switch | Slide Switch and Mode Switch |
| Primary Material | Stainless Steel |
Output Details
| Max Lumens | 1500 |
| Max Throw | 230 m (754 ft) |
Power Details
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 4.84 in (123 mm) |
| Width | 1.26 in (32 mm) |
| Height | 0.63 in (16 mm) |
| Weight | 3.74 oz (106 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 5 in |
| Width | 2.25 in |
| Height | 2.25 in |
| Shipping Weight | 1.0 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Nitecore 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use
Reviews
Your cart is currently empty.
Start Shopping



























