























































Nitecore Izz Cool 30 USB-C Rechargeable Handheld Misting Fan - Uses Built-in 3500mAh Li-ion Battery Pack - White or Blue
- 5 wind speed settings - adjust on-the-go!
- Misting feature for improved cooling and quicker relief
- OLED display to keep track of settings and charge level
- USB-C rechargeable - power up at home or from power banks!
- Batteries Included?: Yes
Recently viewed
Description
Nitecore izzCool 30
Handheld Air Conditioner
Keep cool even on the hottest summer days with the Nitecore izzCool 30 for chilling relief from the heat! Thanks to its misting design, this fan combines wind power with water for quick relief from the heat. With 5 different speeds, users can easily adjust the fan to suit their needs. The fan head can be folded to sit stationary at your desk, making it the ultimate hands-free desk fan at work!
Layers of Cooling Features
The high output misting feature includes short and long press settings. Short press provides quick relief while you're out walking at the beach. If you've been looking for a humidifier for your bedroom, you can long press for continuous output throughout the night!
USB-C Powered
Its built-in li-ion battery pack makes the izzCool 30 USB-C rechargeable, letting you charge up from power banks and wall adapters. This battery's 3500mAh capacity lets it run for up to 10 hours to last the full night or hike! With its OLED display, you will always know what settings this fan is on and when it's time to recharge. To preserve battery life, users can use the lockout switch that prevents accidental activations.
| Level 5 MAX | Level 4 | Level 3 | Level 2 | Level 1 | |
| Runtime | 2hours | 3hours | 5hours | 7hours | 10hours |
|---|
- Notable Features
- » Atomizer plate quickly heats up water for micron-level mist dissipation
- » Low-noise fan blades and brushless motor for quiet operation
- » Premium lanyard included for easy carry on-the-go
- » Anti-slip pad for stable use
- » Lockout switch to prevent accidental activation
- » Polycarbonate and ABS material for improved durability
Item Details
| Brand | Nitecore |
| SKU | NITECORE-IZZ-COOL-30 |
| Manufacturer Part Number | IZZ-COOL-30-OPT |
| UPC | 6952506497577 |
| Length | 8.15 in (207 mm) |
| In the Box | Lanyard, USB Cable, User Manual |
Specifications
| Primary Material | ABS |
| Secondary Material | Polycarbonate |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
Unit Dimensions
| Length | 8.15 in (207 mm) |
| Width | 3.54 in (90 mm) |
| Height | 1.57 in (40 mm) |
| Weight | 8.18 oz (232 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 10 in |
| Width | 4 in |
| Height | 1.9 in |
| Shipping Weight | 0.7 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Nitecore 12 Month Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use































































