



Nitecore NU43 USB-C Rechargeable Lightweight LED Headlamp - 1400 Lumens - Uses Built-in 3.6V 3400mAh Li-ion Battery Pack
- High-performance, lightweight headlamp featuring in-body USB-C recharging
- Versatile white and red light outputs great for outdoors and emergency applications
- TrueVision+ beam offers supreme clarity and diffuses evenly, remaining easy on the eyes
- Crafted with a PC body and aluminum alloy frontal build that resists impacts from over 6ft
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Nitecore NU43
Compact, Whisper Weight Headlamp
The Nitecore NU43 is an ultra-lightweight headlamp with 5 brightness levels reaching 1400 lumens, white and red light sources, and 3 special modes. Take extra peace-of-mind with you on your next run thanks to the NU43's SOS and beacon modes in addition to a slow-flashing red light mode that will flag down passersby if need be.
This is an excellent running companion due to its incredibly light design and its IP68 weather rating which will persevere through storms of rain and sand alike.
State-of-the-Art Optical System — 400+ Feet of Throw
The unibody optical lens build of the NU43 houses a multifaceted reflector responsible for the soft, even glow of the TrueVision beam which can be viewed for hours with minimal eye strain. Additionally, you can switch over to the red light outputs which preserve your natural night vision and are exceptionally useful in serving as a personal locator in case of an emergency.
Long Range Power Performance
With the included USB-C charge cable, you can keep the built-in 18650 battery pack going with lightning-fast recharge in just 2 hours. The simple four-stage power indicator will let you know when to plug in and refill the 3400mAh power supply with an intelligent charging circuit and a USB-C with smart, rotating aluminum alloy coverage from the elements. With 165 hours of runtime on its ultralow setting, the energy-dense battery of the NU43 will perform to your heart's content.
| Turbo | High | Mid | Low | Ultralow | SOS | Beacon | |
| Brightness | 1,400lumens | 600lumens | 300lumens | 100lumens | 8lumens | 1,400lumens | 1,400lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | - | 10hours | 15hours | 29hours | 165hours | - | - |
| Distance | 130meters | 77meters | 53meters | 30meters | 8meters | - | - |
| Intensity | 3,800candela | 1,500candela | 700candela | 230candela | 17candela | - | - |
| Constant-On | Slow Flashing | |
| Brightness | 10lumens | 10lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 66hours | 90hours |
| Distance | 5meters | - |
| Intensity | 7candela | - |
- Notable Features
- » Crafted with a polycarbonate body and aluminum alloy frontal construction that resists impacts from more than 6 feet
- » Unique dual power and mode buttons can be distinguished by touch and operated with one hand — both advantages for those who walk their dog or run in low/no light
- » Intelligent power-saving features include a lockout mode to prevent accidental activation, a proximity sensor that dims the lumen output when the lamp is blocked, and minimal standby power consumption
- » Clear power indicator comprised of multiple LEDs keeps you apprised of battery level within 25% so you know when to take a quick, 2-hour recharge break from the action
Item Details
| Brand | Nitecore |
| SKU | NITECORE-NU43 |
| Series | NU |
| UPC | 6952506407552 |
| Primary Material | Polycarbonate |
| Max Lumens (lm) | 1400 |
| Max Throw (m) | 130 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Dual Body Switch |
| Length | 3.14 in (80 mm) |
| Typical Uses | Camping, Climbing, Emergency, Fishing, Hiking, Household, Hunting, Personal Locator, Pilot, Running, Spelunking, Travel, Walking, Work |
| In the Box | Headstrap, USB Cable |
Specifications
| Drop Resistance | 6.6 ft (2 m) |
| Switch | Dual Body Switch |
| Primary Material | Polycarbonate |
| Secondary Material | Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 1400 |
| Max Throw | 130 m (426 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 3.14 in (80 mm) |
| Width | 1.81 in (46 mm) |
| Height | 1.73 in (44 mm) |
| Weight | 4.09 oz (116 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.07 in |
| Width | 3.91 in |
| Height | 1.62 in |
| Shipping Weight | 0.4 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Nitecore 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use
Reviews
Your cart is currently empty.
Start Shopping






