





















Nitecore NWL30 3-in-1 USB-C Rechargeable Outdoor Work Light - 3000 Lumens - Uses Built-in 18000mAh Li-ion Battery Pack
- Stepless color temperature & brightness level adjustment!
- Power bank functionality to charge up all devices at work
- Bright 3300-lumen, 393ft beam lights up entire worksite
- Incredible 18,000mAh capacity - power for half a month
- IP Rating: IP66
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Nitecore NWL30
Bright Light for Your Line of Work
Need an all-angle work light for your job? Check out the Nitecore NWL30! The NWL30 is your ultimate companion at work with up to 3,000 lumens, reaching up to 393 feet away. That bright light has a 360° rotation so that you can reach every angle. Add red light output, and you will have less ocular strain in everyday use. With the red flashing mode, signal to keep your crew alert and safe. Thanks to magnetic attachment you can secure the light to metal for hands-free lighting, great for checking under the hood of a car.
You work hard, which is why you deserve complete control over brightness output. The two rotary switches at the top of the light provide stepless control of both brightness output level and color temperature on the fly. Whether you want a low, warm glow for close-up tasks or a high-output white beam that covers dark job sites, the NWL30 is the top choice on the job.
Massive Capacity and Power Bank
With a colossal 18,000mAh capacity, the NWL30 runs for an astonishing 16 days straight on the lowest brightness setting. That's half a month of light to recharge less and focus on the task at hand. Need to top off your phone or tools? Use that high capacity to power your devices fast with 18W fast charging power bank functionality! Add 20W USB-C fast charging capability, and you can even charge while using the light.
| High | Low | |
| Brightness | 3000lumens | 50lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 7.5*hours | 130hours |
| Distance | 120meters | 16meters |
| Intensity | 3577candela | 64candela |
| Constant-On | Slow Flashing | |
| Brightness | 25lumens | 25lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 80hours | - |
| Distance | 6meters | - |
| Intensity | 10candela | - |
- Notable Features
- » LED power indicator array near dual side switch shows battery level at a glance
- » USB-A Power bank functionality delivers 20W max charging
- » IP66 weatherproof rating guards against rain and dust - withstand the elements!
- » 1/4" Screw hole allows for simple mounting on tripods
- » Impact resistant to 1 meter for accidents, drops, and more
Item Details
| Brand | Nitecore |
| SKU | NITECORE-NWL30 |
| UPC | 6952506409105 |
| Primary Material | Plastic |
| Max Lumens (lm) | 3000 |
| Max Throw (m) | 120 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Length | 4.19 in (106 mm) |
| IP Rating | IP66 |
| Typical Uses | Camping, Outdoor, Work |
| In the Box | Storage Bag, USB Cable |
Specifications
| IP Rating | IP66 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Primary Material | Plastic |
Output Details
| Max Lumens | 3000 |
| Max Throw | 120 m (394 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 4.19 in (106 mm) |
| Width | 4.8 in (122 mm) |
| Height | 2.07 in (53 mm) |
| Weight | 18.17 oz (515 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6 in |
| Width | 5 in |
| Height | 2.9 in |
| Shipping Weight | 1.55 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Nitecore 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use

























