























Nitecore UT27 MCT & Red Light Headlamp - 800 Lumens - Multiple Versions Available
- Waterproof headlamp with clip for hat brims & shoulder straps
- Offers 3 practical color temperatures for spotting, navigation, and more
- Red light options for natural night vision + emergency flashing mode
- Power your way! Use rechargeable USB-C battery pack(s) or 3x AAAs
- IP Rating: IP66
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Nitecore UT27 All-in-One Headlamp - Standard or Pro Editions
Headlamp with Adjustable Color Temperature & Red Light
The Nitecore UT27 provides optimized hands-free illumination, perfect for everything from outdoor adventures to industrial workspaces and beyond. At its heart are 2x quad-core NiteLab MCT UHE LEDs with a TrueVision+ optical system, providing 3 color temperatures and a uniform, wide-range flood beam. Spot hazards over 180 yards away with the 800-lumen max output, or work with your hands with soft white light or utilizing the red LEDs. The red flashing mode is good for use as a signal light in workzones or emergency scenarios. The lamp bracket allows for a downward tilt up to 90° for manual tasks and navigation.
Hybrid Power Design with Long-Lasting Runtimes
The UT27 truly innovates with its power supply, giving you the best of both worlds. The headlamp comes with your choice of 1 or 2 USB-C rechargeable li-ion battery packs that provide up to 14.5 hours of white light or as much as 42 hours of red flashing emergency light. Onboard power indicators let you know when your battery is low. When you need to replace it, you'll find that the battery compartment glows in the dark, making battery swaps on-the-go easier than ever. You can also use 3 x commonly available AAA cells at your convenience. Whether you prefer to charge up via power banks and wall adapters, or you find yourself changing batteries in the dark - the UT27 has it all.
| Turbo* | High | Mid | Low | Constant-On Red | Slow Flashing Red | |
| Brightness | 800lumens | 500lumens | 280lumens | 100lumens | 10lumens | 10lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 2.5hours | 3.5hours | 6.5hours | 14.5hours | 21hours | 42hours |
| Distance | 168meters | 140meters | 104meters | 63meters | 7meters | - |
| Intensity | 7,124candela | 4,958candela | 2,696candela | 994candela | 12candela | - |
| Turbo* | High | Mid | Low | Constant-On Red | Slow Flashing Red | |
| Brightness | 800lumens | 500lumens | 280lumens | 100lumens | 10lumens | 10lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 2hours | 2.5hours | 3hours | 8.5hours | 15hours | 30hours |
| Distance | 168meters | 140meters | 104meters | 63meters | 7meters | - |
| Intensity | 7,124candela | 4,958candela | 2,696candela | 994candela | 12candela | - |
- Notable Features
- » Simple dual switch system is easy to operate, even in the dark
- » Warm white 97-CRI light provides accurate color essential for reading trail markers and maps
- » Amazing neutral white 800-lumen max output has blazing high intensity for crystal-clear spotting of outdoor hazards
- » Headband is reflective, breathable, and sweat-wicking - ideal for strenuous activities
- » Bonus accessory: diffusing stuff sack enables use as a tent lantern
Item Details
| Brand | Nitecore |
| SKU | NITECORE-UT27-2025-PRO-BLACK |
| Series | UT |
| Manufacturer Part Number | UT27-2025-PRO-BLACK |
| UPC | 6952506409419 |
| Primary Material | Polycarbonate |
| Max Lumens (lm) | 800 |
| Max Throw (m) | 168 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Dual Body Switch |
| Light Color | Warm / Neutral / Cool White |
| Length | 2.2 in (56 mm) |
| IP Rating | IP66 |
| Typical Uses | Hunting, Emergency, Biking, Walking, Camping, Hiking, Work, Pilot, Running, Outdoor |
| In the Box | Accessories May Vary, Batteries, Diffuser, Hands-Free Clip, Headstrap, USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IP66 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Dual Body Switch |
| Primary Material | Polycarbonate |
Output Details
| Max Lumens | 800 |
| Max Throw | 168 m (551 ft) |
| Light Color | Warm / Neutral / Cool White |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | NITECORE-HLB-1500 |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | Battery w/ Charge Port |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 2.2 in (56 mm) |
| Width | 1.83 in (46 mm) |
| Height | 1.26 in (32 mm) |
| Weight | 2.61 oz (74 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4 in |
| Width | 4 in |
| Height | 2.5 in |
| Shipping Weight | 0.2 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Nitecore 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use
Reviews
Your cart is currently empty.
Start Shopping






























