
Nite Ize HandleBand Universal Smartphone Bar Mount
- Batteries Included?: No
Recently viewed
Description
Nite Ize Handleband
Universal Smartphone Bar Mount
The Nite Ize Handleband is a set of durable rubber straps used to turn your bicycle into a route calculating, stat tracking smart machine! The Handleband firmly locks your smart phone in place on the handlebars using rugged, weather resistant rubber that never obscures the screen. This leaves the screen fully operational for navigation or app usage, great for use while navigating a new city or exploring a complex trail. The Handlebrand is available in blue or charcoal (green is no longer available).
Features:
- Available in multiple colors
- Universal design fits nearly every smartphone
- Phone can be removed without removing Handleband from the bar
- Split strap allows full visibility and accessibility to screen
- Easily attaches to most common bar diameters
- Simple, robust design holds device securely
- Aluminum base piece functions as bottle opener
- Lightweight and durable
- Fits most bar diameters
- Dimensions: 2.2in x 2in x 3.75in | 55mm x 50mm x 95mm
- Weight: 3.7oz | 105g
Item Details
| Brand | Nite Ize |
| SKU | NITEIZE-HDB2-09-R3 |
| Manufacturer Part Number | HDB2-38-R3 |
| UPC | 094664043541 |
| Length | 2.2 in (56 mm) |
Specifications
| Primary Material | Rubber |
Power Details
| Batteries Included? | No |
Unit Dimensions
| Length | 2.2 in (56 mm) |
| Width | 2.0 in (51 mm) |
| Height | 3.75 in (95 mm) |
| Weight | 3.7 oz (105 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2.2 in |
| Width | 2 in |
| Height | 3.75 in |
| Shipping Weight | 0.13 lb |
Additional Details
| Packaging | Heat Sealed Bag |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime










