Nite Ize SlapLit Rechargeable LED Slap Wrap - Various Colors
- Batteries Included?: No
Recently viewed
Description
Nite Ize SlapLit Rechargeable LED Slap Wrap
The Nite Ize SlapLit is a rechargeable marker that will make exercising or venturing outside at night easier than ever. Attach to a wrist, arm, leg, or ankle for instant nighttime visibility for kids and exercisers alike. Once finished, it is easy to power back up by recharging through the micro-USB port.
Features:- Steel spring band design creates secure hold
- Bright push-button activated LED
- Glow or flash modes
- Available in neon yellow (green LEDs) or red (red LEDs)
- Fabric features passively reflective pattern
- Recharges in approximately 1.5 hours using micro USB cable (not included)
- Run time: 5 hours
- Dimensions: 13.8" x 1.4" x 0.4" (249mm x 34mm x 10mm)
- Weight: 1.2oz (35g)
Item Details
| Brand | Nite Ize |
| SKU | NITEIZE-SLPR-10-R3 |
| Series | SlapLit |
| Manufacturer Part Number | SLPR-10-R3 |
| UPC | 094664045705 |
| Length | 13.8 in (351 mm) |
Specifications
Power Details
| Batteries Included? | No |
Unit Dimensions
| Length | 13.8 in (351 mm) |
| Width | 1.4 in (36 mm) |
| Height | 0.4 in (10 mm) |
| Weight | 1.2 oz (34 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 13.8 in |
| Width | 1.4 in |
| Height | 0.4 in |
| Shipping Weight | 0.13 lb |
Additional Details
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use





