

Nite Ize SpotLit Collar Light - Various Colors
- Batteries Included?: No
Recently viewed
Description
Nite Ize SpotLit Collar Light
The Nite Ize SpotLit Collar Light serves as a mini-beacon for your dog's collar giving them visibility at night to alert cars and you to your dog's whereabouts. Not only is it great for dogs, but this light can also be attached to jackets, key rings, zippers, coolers, and camping gear to provide instant location of important necessities or to alert others to your whereabouts. With two output modes for a steady glow or a continuous flash, you will never have to worry about losing anything.
Features & Specifications:- Weather resistant
- Secure stainless steel spring clip easily clips anywhere you need a little light
- Push button switch
- Glow and flash modes
- Battery run time: Glow Mode - 20 hours / Flash Mode - 25 hours
- Power Source: Easily replaceable 2 x 2016 3V lithium battery included
- Dimensions: 2.12" x 1.28" x 0.85" (53.92mm x 32.70mm x 21.78mm)
- Weight: 0.56oz (16g)
Item Details
| Brand | Nite Ize |
| SKU | NITEIZE-PSLG-07-R6 |
| Series | SpotLit |
| UPC | 094664046016 |
| Primary Material | Plastic |
| Batteries Included? | No |
| Length | 2.12 in (54 mm) |
Specifications
| Primary Material | Plastic |
Output Details
Power Details
| Batteries Included? | No |
Unit Dimensions
| Length | 2.12 in (54 mm) |
| Width | 1.28 in (33 mm) |
| Height | 0.85 in (22 mm) |
| Weight | 1.0 oz (28 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.34 in |
| Width | 2.93 in |
| Height | 0.97 in |
| Shipping Weight | 0.05 lb |
Additional Details
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use





















