







Nite Ize INOVA PowerSwitch T8R Rechargeable Dual Color LED Flashlight - 762 Lumens - Includes 1 x 18650
- Red LED preserves nightvision to prevent optical strain
- Interchangeable batteries keep your light running at all times
- Tail cap can be locked in place to stand the light on its own for hands-free use
- Batteries Included?: No
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Nite Ize INOVA T8R
A Tactical Light with Features for Any Job
The INOVA PowerSwitch T8R brings you a variety of features to help you handle any job! With white and red lighting options, you can either have an output of 762 lumens over 267 meters for maximum visibility, or you can use 156 lumens across 189 meters for vision that won't potentially cause optical strain. With these modes, no hiking trip or indoor maintenance work is impossible to tackle.
To ensure your safety in a variety of different situations, this light includes Momentary High, Strobe, and SOS modes, making the T8R perfect for self-defense and emergencies. If you need to have both hands free while working, simply extend and lock the unique tail cap to stand the light on its own. You can quickly swap out the rechargeable battery for two CR123's when it runs out of charge, ensuring that your light never stays dead for long.
| High | Momentary High | Strobe | SOS | Low | |
| Brightness | 762lumens | 762lumens | 762lumens | 762lumens | 40lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 3.83hours | -hours | -hours | -hours | 30hours |
| Beam Distance | 267meters | 267meters | 267meters | 267meters | -meters |
| High | Momentary High | Strobe | SOS | Low | |
| Brightness | 870lumens | 870lumens | 870lumens | 870lumens | 45lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 2hours | -hours | -hours | -hours | 13hours |
| Beam Distance | 287meters | 287meters | 287meters | 287meters | -meters |
| High | Momentary High | Strobe | SOS | Low | |
| Brightness | 156lumens | 156lumens | 156lumens | 156lumens | 24lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 3.33hours | -hours | -hours | -hours | 22.5hours |
| Beam Distance | 189meters | 189meters | 189meters | 189meters | -meters |
| High | Momentary High | Strobe | SOS | Low | |
| Brightness | 156lumens | 156lumens | 156lumens | 156lumens | 19lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 4hours | -hours | -hours | -hours | 13.5hours |
| Beam Distance | 193meters | 193meters | 193meters | 193meters | -meters |
- Notable Features
- » White and red lighting options enable versatile lighting
- » Includes tactical lighting settings for slef-defense and emergencies
- » Tail cap can be locked in place to stand the light on its own for hands-free use
- » Interchangeable batteries keep your light running at all times
- » Stainless steel clip allows for simple and easy transport
- » Red LED preserves nightvision to prevent optical strain
- » Knurled design for improved grip while in use
- » LED emits a uniform focused spotlight with flood beam pattern
Item Details
| Brand | Nite Ize |
| SKU | NITEIZE-T8RA-01-R8 |
| UPC | 94664051638 |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 762 |
| Max Throw (m) | 267 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | No |
| Switch | Tailcap |
| Light Color | Neutral White |
| Length | 6.7 in (170 mm) |
| Typical Uses | Hiking |
Specifications
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Tailcap |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
Output Details
| Max Lumens | 762 |
| Max Throw | 267 m (876 ft) |
| Light Color | Neutral White |
Power Details
| Batteries Included? | No |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | Micro USB |
Unit Dimensions
| Length | 6.7 in (170 mm) |
| Width | 1.5 in (38 mm) |
| Height | 1.54 in (39 mm) |
| Weight | 8.5 oz (241 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 11.79 in |
| Width | 4.48 in |
| Height | 1.6 in |
| Shipping Weight | 0.66 lb |
Additional Details
| Warranty |
Nite Ize Limited Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use











