







NOCO GBC007 Boost X-Connect Adapter
- 1/4-inch M6 eyelets in highly conductive lie-flat design with wide battery compatibility
- Durable 8-AWG insulated copper cord 18.5" long remains rugged in the cold
- 10-amp fuse is integrated into the X-Connect adapter for added safety
- Proudly designed and manufactured in the United States
- Batteries Included?: No
Recently viewed
Description
NOCO GBC007
Boost Eyelet Cable with X-Connect Adapter
The NOCO GBC007 is an adapter cable that links Genius and G-Series battery chargers or UltraSafe Boost lithium jump starters to vehicle batteries via a 1.5ft cable. With a highly conductive copper plating, the lie-flat eyelet power outputs are efficient and versatile.
The 18.5" cabling features 100% copper, 8-AWG wire that concentrates and protects power flow within an insulated silicone jacket durable through extreme heat and cold. Deploy the GBC007 for automotive and powersport applications where compatible Genius chargers and Boost jump starters can be used, up to 12V.
- Notable Features
- » Male/female X-Connect adapter linked to lie-flat eyelets for broad compatibility connecting to batteries and NOCO Genius chargers or Boost jump starters
- » Weatherproof connections will safeguard against the ingress of dirt, water, gas, oil, and other contaminants that can hinder performance
- » Connect the GBC007 for fast access to the battery using Boost series jump starters including the GB20 and GBX45 as well as Genius series chargers like the GENIUS1, GENIUS10, and GENIUS2X4 (and previous G series)
- » Use in three easy steps by mounting the eyelets, feeding the cables to access the basic Boost connector, and connecting either directly with a jump starter or using the adapter to pair with a Genius charger
Item Details
| Brand | NOCO |
| SKU | NOCO-GBC007 |
| Manufacturer Part Number | GBC007 |
| UPC | 046221160178 |
| Color | Black |
| Length | 18.5 in (470 mm) |
Specifications
| Primary Material | Plastic |
| Secondary Material | Silicone |
Power Details
| Batteries Included? | No |
Unit Dimensions
| Length | 18.5 in (470 mm) |
| Weight | 6.72 oz (191 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | United States |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 5.51 in |
| Width | 1.93 in |
| Height | 3.54 in |
| Shipping Weight | 0.53 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime











