





NOCO GBX75 Boost X 12V 2500A Jump Starter
- Jump starts 8.5-liter gas and 6.5-liter diesel engines
- Incredibly fast recharge time - you only need 5 minutes of recharging to perform a jump!
- 400 Lumen integrated LED flashlight with 6 modes so you can see AND be seen
- Extensive safety features, including reverse polarity detection and spark-proof technology
Recently viewed
Description
NOCO GBX75 Boost X 12V 2500A Jump Starter
New Series for More Capability
Keep your new NOCO GBX75 Jump Starter handy for jump-starting capability across more vehicles and equipment than ever! This model is the perfect companion for recreational or vocational vehicles in a wide variety of sizes. Its compact design makes it easy to store on your motorcycle, ATV, or moped, yet it is still powerful enough to perform jump starts on cars, trucks, or any vehicle with up to an 8.5L gas engine!
Lightning-Fast Recharge
This brand-new series from NOCO features USB-C recharging technology. Achieve a full recharge of your power bank in under 2 hours or have the ability to perform a jump after ONLY 5 minutes of recharging from a dead battery. This kind of lightning-fast technology will get your machinery functioning again in no time!
Safety First
Enjoy extensive safety features, including an integrated LED flashlight, spark-proof technology and reverse polarity protection. The flashlight has 6 brightness modes, with SOS and strobe for emergencies. Do everything from seeing in hard-to-reach places to alerting traffic of your position during breakdowns. Reverse polarity protection will alert you if the clamps are incorrectly connected, keeping you safe no matter what. User-friendly design makes the GBX75 easy to use in stressful situations!
- Notable Features
- » 60-second countdown feature helps save internal battery charge when you are making a jump
- » Reverse Polarity indicator alerts you if the battery is connected incorrectly
- » Rapid recharge possible with USB-C technology, allowing you to make a jump after just 5 minutes of recharging
- » Ideal for up to 8.5L gas engines and 6.5L diesel engines
- » Integrated LED flashlight has 6 light modes (100%, 50%, 10%, SOS, Blink, and Strobe), giving you up to 400 lumens
- » Power bank feature has USB and USB-C ports to charge your devices
Item Details
| Brand | NOCO |
| SKU | NOCO-GBX75 |
| Series | Boost X |
| Manufacturer Part Number | GBX75 |
| UPC | 046221200089 |
| In the Box | 12V DC Charger, Charging Cord with Clamps, Storage Bag, USB Cable, User Manual |
Specifications
Unit Dimensions
| Length | 8.41 in (214 mm) |
| Width | 5.4 in (137 mm) |
| Height | 2.52 in (64 mm) |
| Weight | 24.6 oz (697 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, FCC, RoHS |
| Country Of Origin | United States |
| HTS Code | 85044030 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 10.24 in |
| Width | 7.68 in |
| Height | 5.31 in |
| Shipping Weight | 5.31 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
NOCO 1 Year Limited Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use









