







NOCO GENIUS2D 2A Direct-Mount Battery Charger
- Compact form factor makes this the most convenient Genius-series charger
- Mountable next to a designated vehicle battery
- Broad 12V lead-acid safe power chemistry compatibility
- Consistent recharging massively prolongs battery life
- Spark-proof connectors and reverse polarity protection provide prominent safety features
- Charger Channels: 1
- Compatible Battery Sizes: SLA
- Supported Chemistries: SLA
Recently viewed
Description
NOCO GENIUS2D
2A Charger for Lead-Acid 12V Batteries
The NOCO GENIUS2D is one of the brand's most compact charging products. Compatible with flooded, gel, AGM, and maintenance-free 12V SLA batteries, it is considerably light in weight and small enough to be mounted directly next to an on-board battery.
Power up automotive, marine, maintenance-free, RV, and utility batteries automatically using a permanent connection setup that will monitor your batteries and keep them safely charged while simultaneously maximizing the battery's service life.
The GENIUS2D has advanced diagnostic capabilities, making this an ideal option to preserve on-board batteries in vehicles in long-term storage including boats, cars, trucks, RVs, and utility equipment. Though the unit is fantastically compact, its 48 inches of A/C and D/C cords make it flexible to install in almost any situation.
- Notable Features
- » Full-fledged battery maintainer can take control of daily upkeep charging and desulfation or acid stratification repair duties 24/7
- » Next-generation design is more compact and lightweight, with an array of features including diagnostics, charge status updates, and a charge indicator light packed into a simplified LED indicator interface
- » Easy, flexible mounting made possible by truss-head self-tapping screws and a snap-fit bracket, and measuring over 50 inches from input outlet to output device
- » Ideal permanent on-board battery management solution preserves batteries through long-term storage of boats, cars, trucks, RVs, and 12V-powered equipment
Item Details
| Brand | NOCO |
| SKU | NOCO-GENIUS2D |
| Manufacturer Part Number | GENIUS2D |
| UPC | 046221180138 |
| Charger Channels | 1 |
| Compatible Battery Sizes | SLA |
| Supported Chemistries | SLA |
| In the Box | 12V DC Charger, AC Charging Cable, Mounting Bracket / Holster, Self-Tapping Screws, User Manual |
Specifications
| Charge Rate | 2000 |
| Charger Channels | 1 |
| Compatible Battery Sizes | SLA |
Unit Dimensions
| Length | 55.0 in (1397 mm) |
| Width | 3.7 in (94 mm) |
| Height | 2.4 in (61 mm) |
| Weight | 8.0 oz (227 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, FCC, RoHS, UN 38.3 |
| Country Of Origin | United States |
| HTS Code | 85044030 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.73 in |
| Width | 3.7 in |
| Height | 3.7 in |
| Shipping Weight | 0.84 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
NOCO 3 Year Limited Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use











