






NOCO GXC009 EZ-GO Cable w/Powerwise D Plug
- Creates secure connections with EZ-Go golf cart batteries
- Specialized connectors enable safer, more reliable charging
- Shape and polarization of the connectors prevent misconnections
- 50A fuse protects the cable and battery against short circuiting
- Batteries Included?: No
Recently viewed
Description
NOCO GXC009 EZ-GO Cable w/Powerwise D Plug
Cable for EZ-Go Golf Carts
If you're an EZ-Go golf cart fan, then you're going to need the NOCO GXC009! This cable is designed with connectors that enable a secure connection to your golf cart's battery for reliable charging and quick disconnection. The shape design and polarization of the connectors also prevent misconnections for safer use. The 12AWG wiring provides protection against cold weather with insulation, which also preserves its flexibility to prevent breaks. It also includes a 50A fuse to protect against short circuits while charging.
- Notable Features
- » Creates secure connections with EZ-Go golf cart batteries
- » Specialized connectors enable safer, more reliable charging
- » Shape and polarization of the connectors prevent misconnections
- » 12AWG wiring improved insulation and flexibility in cold weather
- » 50A fuse protects the cable and battery against short circuiting
- » Compatible with the NOCO GX3626 Battery Charger
Item Details
| Brand | NOCO |
| SKU | NOCO-GXC009 |
| Manufacturer Part Number | GXC009 |
| UPC | 046221170214 |
| Color | Black |
| Length | 76.0 in (1930 mm) |
Specifications
Power Details
| Batteries Included? | No |
Unit Dimensions
| Length | 76.0 in (1930 mm) |
| Width | 2.1 in (53 mm) |
| Weight | 24.0 oz (680 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | United States |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 9.5 in |
| Width | 3 in |
| Height | 5.5 in |
| Shipping Weight | 1.5 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use










