




















































Olight I1R 2 Pro EOS Keychain Twist USB-C Rechargeable Flashlight - Chip Scale LED - 180 Lumens - Uses Built-In Battery Pack - Multiple Color Options
- Uses a CSP (chip scale package) LED
- Fully rechargeable with any compatible USB A-C cable
- Can be compressed down to a smaller size for greater convenience
- Body is built from a strong aluminum alloy
- IP Rating: IPX8
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Olight I1R 2 Pro EOS
Incredible power in the smallest package
The best everyday carry flashlights balance quality with convenience, and the Olight I1R 2 Pro EOS Keychain Twist Flashlight does this perfectly. To ensure high quality performance at its size, this flashlight features a chip scale package LED combined with a TIR optic lens to provide you with excellent visibility. This flashlight also has an incredibly versatile range of brightness outputs. On high, it can output as much as 180 lumens for greater long distance vision. On low, it provides 5 lumens of brightness which gives you great close range visibility.
This keychain flashlight is designed to be fully rechargeable with a built-in lithium-ion battery. To charge up with unparalleled simplicity and ease, you can use any compatible USB A-C cable with this product.
The body of this product is constructed from an aluminum alloy, making it incredibly durable for its small size. For even greater convenience and ease of transport, this flashlight can be compressed down to a smaller size which also protects the charging port.
| High | Low | |
| Brightness | 180lumens | 5lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 23minutes | 12hours |
| Max Throw | 48meters | 10meters |
| Intensity | 580cd | 25cd |
- Notable Features
- » Uses a CSP (chip scale package) High Performance Cool White LED
- » Fully rechargeable with any compatible USB A-C cable
- » Can be compressed down to a smaller size for greater convenience
- » Body is built from a strong aluminum alloy for improved durability
- » Uses a built-in lithium-ion battery
- » Wide range for lumen output provides greater versatility for different ranges of vision
Item Details
| Brand | Olight |
| SKU | OLIGHT-I1R-2-PRO |
| Series | I / EOS |
| Manufacturer Part Number | I1R-2-PRO |
| UPC | 6972378124524 |
| Color | Black |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 180 |
| Max Throw (m) | 48 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Tail and Twist |
| Light Color | Cool White |
| Length | 2.02 in (51 mm) |
| IP Rating | IPX8 |
| Typical Uses | Household |
| In the Box | USB Cable |
Specifications
| IP Rating | IPX8 |
| Drop Resistance | 5 ft (1.5 m) |
| Switch | Tail and Twist |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
Output Details
| Max Lumens | 180 |
| Max Throw | 48 m (157 ft) |
| Light Color | Cool White |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 2.02 in (51 mm) |
| Head Diameter | 0.64 in (16 mm) |
| Body Diameter | 0.64 in (16 mm) |
| Weight | 0.78 oz (22 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.5 in |
| Width | 1.5 in |
| Height | 0.5 in |
| Shipping Weight | 0.1 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Olight 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
































































