








































Olight Seeker 4 Rechargeable LED Flashlight - 3100 Lumens - Includes 1 x 21700 - Matte Black or Red
- XHP50.3 LED gives max output of 3100 lumens in a 400 meter beam
- USB-C port for universal charging from other personal devices
- Includes specialized modes like moonlight and strobe
- Ergonomic body design for comfort and ease of use
- IP Rating: IPX8
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Olight Seeker 4 Rechargeable LED Flashlight
Streamlined EDC Lighting
If you're looking for an EDC light that seamlessly integrates into your lifestyle, pick up the Olight Seeker 4! With a maximum output of 3100 lumens in a 400 meter beam, this light is perfect for camping, hiking, and even more outdoor adventures. This light's cool white color temperature provides overall improved visual clarity with its daylight hue.
Specialized Output Features
To preserve its battery's health, the Seeker 4 will step down its output on turbo and high modes after extended use. This light also includes a moonlight mode which lasts 15 days, great for long-lasting close range vision. Strobe mode generates effective signal lighting during emergencies for your safety.
Seamless Design
This flashlight's ergonomic body makes it easier to control and more comfortable to hold. The steel switch is level with the body to prevent obstruction when you reach to change modes. The integrated battery indicator in the switch further reduces excess bulk. With universal USB-C charging, you can easily recharge from powerbanks and other personal devices.
| Turbo | High | Medium | Low | Moonlight | Strobe | |
| Brightness | 3100↓800↓600lumens | 1200↓600↓300lumens | lumens | 50lumens | 5lumens | 3100lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | +2.16+0.5hours | 0.27hours | hours | hours | 360hours | - |
| Distance | 400meters | 248meters | 124meters | 50meters | 18meters | - |
| Intensity | candela | 15500candela | 3860candela | 635candela | 80candela | - |
- Notable Features
- » Strobe mode with 13Hz at 3100 lumens for effective signaling during emergencies
- » Smooth metal reflector improves overall output beam efficiency for a 1300ft throw
- » Efficiently balances cool white color temperature with a color rendering index of 70
Item Details
| Brand | Olight |
| SKU | OLIGHT-SEEKER-4-RED |
| Series | Seeker |
| Manufacturer Part Number | SEEKER-4-RED |
| UPC | 6975498005056 |
| Color | Red |
| Primary Material | Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 3100 |
| Max Throw (m) | 400 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Light Color | Cool White |
| Length | 5.28 in (134 mm) |
| IP Rating | IPX8 |
| Typical Uses | Camping, Every Day Carry, Hiking, Household, Outdoor, Travel, Walking |
| In the Box | Batteries, Lanyard, USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IPX8 |
| Drop Resistance | 5 ft (1.5 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 3100 |
| Max Throw | 400 m (1312 ft) |
| Light Color | Cool White |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 5.28 in (134 mm) |
| Head Diameter | 1.38 in (35 mm) |
| Body Diameter | 1.1 in (28 mm) |
| Weight | 7.23 oz (205 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS, UKCA |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 7.28 in |
| Width | 3.38 in |
| Height | 3.38 in |
| Shipping Weight | 1.0 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Olight 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
















































