





























































































































































Olight Seeker 4 Pro Rechargeable LED Flashlight - 4600 Lumens - Cool White or Neutral White - Includes 1 x 21700 - Multiple Color Options
- Advanced holster provides output autolock/unlock, charging, and storage
- Maximum output of 4600 lumens in a 260m beam for campsites and hiking trails
- Can recharge via USB-C or MCC3 magentic charging
- Streamlined charge indicator - displays directly through the metal body!
- IP Rating: IPX8
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Olight Seeker 4 Pro Rechargeable Flashlight
Intelligent Lighting and Features
Upgrade your camping and hiking lifestyle with the advanced features of the Olight Seeker 4 Pro! With a maximum output of 4600 lumens in a 260-meter beam, this light is perfect for outdoor work or your next camping trip. Its switch can be rotated or pressed for either stepless or stepped dimming, giving you precise and fast output control. With the magnetic tail, you have hands-free lighting so you can get your work done quickly with efficient lighting.
A Next Gen Holster
The holster is equipped with a variety of features. Placing the Seeker 4 Pro in it or removing it will auto lock or unlock the light's output to prevent accidental activations. Its base is equipped with a USB-C port for quick, magnetic charging while at home or on-the-go. The holster's magnetic base also prevents the light from slipping out during intense hikes.
Style and Function
The Seeker 4 Pro is the first Olight flashlight to feature a Laser Microperforation style charge level indicator! Microscopic holes around the switch allow an integrated battery indicator to display directly through the metal body to prevent mode switching obstruction. This also streamlines the body for easier handling and gives the Seeker 4 Pro a sleek aesthetic! This light's tail is also designed to charge directly from a magnetic cable, outside of it holster, to provide a secondary charging option.
| Turbo | High | Medium | Low | Moonlight | |
| Brightness | 4600↓1200↓600lumens | 1200↓600↓300lumens | lumens | 50lumens | 5lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | +2.03+0.58hours | 2.25+0.58+0.17hours | hours | hours | 360hours |
| Distance | 260meters | 130meters | 65meters | 25meters | 9meters |
| Intensity | candela | 4225candela | 1044candela | 164candela | 21candela |
- Notable Features
- » Placing the flashlight in its holster will lock the light to prevent accidental activation
- » First flashlight in the industry to feature Laser Microperforation
- » Can recharge from magnetic or USB-C charging
Item Details
| Brand | Olight |
| SKU | OLIGHT-SEEKER-4-PRO-DEEP-OCEAN |
| Series | Seeker |
| Manufacturer Part Number | SEEKER-4-PRO-DEEP-OCEAN |
| Color | Deep Ocean |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 4600 |
| Max Throw (m) | 260 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Length | 5.24 in (133 mm) |
| IP Rating | IPX8 |
| Typical Uses | Camping, Every Day Carry, Hiking, Outdoor, Travel, Walking |
Specifications
| IP Rating | IPX8 |
| Drop Resistance | 5 ft (1.5 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
Output Details
| Max Lumens | 4600 |
| Max Throw | 260 m (853 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Magnetic |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 5.24 in (133 mm) |
| Head Diameter | 1.38 in (35 mm) |
| Body Diameter | 1.1 in (28 mm) |
| Weight | 7.23 oz (205 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 7.24 in |
| Width | 3.38 in |
| Height | 3.38 in |
| Shipping Weight | 1.305 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Olight 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime





















































































































































































