



































































Olight Warrior X 4 Rechargeable LED Flashlight - 2600 Lumens - Includes 1 x 21700 - Multiple Color Options
- Upgraded max specs with 2600 lumens shining across 630 meters
- Dual user modes simplify tactical use with streamlined outputs
- Recessed USB-C port and LED battery indicator won't give away your position
- Silicone tactical grip ring provides easy one-handed command of the light
- IP Rating: IPX8
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Olight Warrior X 4
Handy Tactical Lighting Tool
On patrol or in a tactical encounter, rely on the Olight Warrior X 4 to provide high-quality illumination! This flashlight is operable with one hand thanks to its simple yet versatile tail switch, now redesigned for a better user experience. The tactical grip ring improves one-handed command when employed in concert with other tools in the off-hand. The included holster makes the light incredibly easy to keep with you so you are prepared at all times!
Multiple Charging Options
The Warrior X 4 is powered by an included lithium-ion 21700 battery that is rechargeable via the tail switch with the MCC3 magnetic cable or using the flashlight's USB-C port. This allows you to keep the light charged in diverse circumstances by plugging in to a computer or power bank USB output wherever you are.
Peak Performance
When it comes to outputs, the Warrior X 4 has a 2600-lumen max brightness that is improved over the Warrior X 3. You also gain access to dual user modes with two outputs each, providing an adaptive but intuitive illumination tool for every occasion. Regular Mode gives maximum brightness but also has a 300-lumen second level which extends the runtime to 8 hours. Tactical Mode means business with a long-lasting, 1000-lumen output plus a 2600-lumen strobe for self-defense and signaling. On hunting trips or on the job, the Warrior X 4 is a top-notch contender for your next tactical powerhouse.
| Mode 1 | Mode 2 | |
| Brightness | 2600 ⥊1000 ⥊300lumens | 300lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 3 ⥊140 ⥊20minutes | 8hours |
| Distance | 630meters | 210meters |
| Intensity | 99310candela | 11360candela |
| Mode 3 | Mode 4 (Strobe) | |
| Brightness | 1000 ⥊300lumens | 2600lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 159 ⥊20minutes | - |
| Distance | 390meters | - |
| Intensity | 38160candela | - |
- Notable Features
- » Powerful 5000mAh 21700 battery provides 8-hour runtime that will last through tactical scenarios
- » Magnetic or USB-C charging capability so you can provide power wherever you are
- » Improved tail switch design differentiates light and heavy presses for optimal control
- » Additional vibrating battery indicator helps you stay charged up
Item Details
| Brand | Olight |
| SKU | OLIGHT-WARRIOR-X-4-MATTE-BLACK |
| Series | Warrior |
| UPC | 6975498002604 |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 2600 |
| Max Throw (m) | 630 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Tailcap |
| Length | 5.87 in (149 mm) |
| IP Rating | IPX8 |
| Typical Uses | Hunting, Law Enforcement, Outdoor, Search and Rescue, Tactical |
| In the Box | Batteries, Grip Ring, Holster, USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IPX8 |
| Drop Resistance | 6.6 ft (2 m) |
| Switch | Tailcap |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
Output Details
| Max Lumens | 2600 |
| Max Throw | 630 m (2066 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 5.87 in (149 mm) |
| Head Diameter | 1.56 in (40 mm) |
| Body Diameter | 1.02 in (26 mm) |
| Weight | 8.78 oz (249 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, RoHS, UKCA |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6 in |
| Width | 2 in |
| Height | 2 in |
| Shipping Weight | 1.17 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Olight Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use















































































