





Panasonic Industrial 6LF22XWA1SB Alkaline 9V Battery with Snap Connector (6LF22XWA/1SB)
- Formidable Panasonic construction and technology provide long-lasting power
- 9-volt battery with snap connector required by smoke alarms and select industrial applications
- Stable alkaline energy supply supports a shelf life of 5 years for reliable readiness in use
- Durable build safely operates in temperatures from -4°F – 130°Fahrenheit
- Size: 9V
- Voltage: 9
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Snap Connector
Recently viewed
Description
Panasonic Industrial Alkaline 9V Battery
Heavy Duty Chemistry & Craftsman Consistency
The Panasonic 6LF22XWA/1SB is a 9.0V battery fueled by alkaline chemistry that drives long life cycles and delivers dependable energy on-demand. The unit's snap connector terminal is both widely used and specifically required by specialty devices in industrial applications and at home. Having a single Panasonic industrial alkaline 9V allows you to power a plethora of products from smoke and gas alarms to two-way transceivers, and even the TENS medical device. This powerful battery has the heavy duty power more than capable to sustain long-term stresses.
5 Year Shelf Life
Stock up and store spare batteries with confidence– Panasonic Industrial Alkaline 9V batteries have a 5 year shelf life, ensuring you always have a fresh replacement when you need it.Notable Features
Note: These batteries are re-packaged for convenience for OEM, commercial, and industrial users.
Item Details
| Brand | Panasonic |
| SKU | PANASONIC-6LF22XWA-1SB |
| MPN | 6LF22XWA-1SB |
| Size | 9V |
| Voltage | 9 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 5 Years |
| Packaging | Boxed |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | 9V |
| Voltage | 9 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Snap Connector |
| Integrated Charge Port | No |
Unit Dimensions
| Length | 1.909 in (48 mm) |
| Width | 0.51 in (13 mm) |
| Height | 0.689 in (18 mm) |
| Weight | 1.587 oz (45 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, IEC |
| Country Of Origin | Malaysia |
| HTS Code | 85061000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 1.89 in |
| Width | 1.04 in |
| Height | 0.67 in |
| Shipping Weight | 0.1 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use









