

Panasonic Eneloop BK-4MCCA12FA AAA 850mAh 1.2V Low Self Discharge Nickel Metal Hydride (NiMH) Button Top Batteries - 12 Pack Retail Card
- 12-pack of rechargeable AAA batteries for household devices
- 2100 charge cycles for a cost-effective, environmentally-friendly choice
- 850mAh capacity grants long runtimes in toys, alarms, remotes, & more
- Pre-charged and ready to use immediately, compatible with any quality NiMH charger
- Size: AAA
- Voltage: 1.2
- Rechargeable: Yes
- Chemistry: Ni-MH
- Capacity (mAh): 850
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Panasonic Eneloop AAA Batteries - 12 Pack
Keep your coveted electronics running in peak condition with this 12 pack of environmentally-friendly, rechargeable, Panasonic Eneloop AAA Batteries. These batteries come with an incredible longevity that will keep them working in your remotes, alarms, and numerous other applications like clocks, noise-cancelling headphones, or wireless computer mouses. With 2100 charge cycles to go through, these batteries will ensure that everything is working at 100% efficiency. Plus, with 12 batteries in a pack, you'll be able to have plenty to power your favorite devices and have some extra as back-ups while used ones are recharging.
Features:
- Pre-charged and ready to use
- Factory charged using solar energy
- Low self-discharge
- Maintains 70% of full charge for up to 10 years
- No memory effect - can be recharged any time
- Compatible with any quality NiMH charger
- Fully recyclable
- Environmentally friendly packaging
Specifications
- Brand: Panasonic Eneloop
- Battery Size: AAA
- Chemistry: Nickel Metal Hydride (NiMH)
- Capacity: 850mAh
- Voltage: 1.2V
- Charge Cycles: 2100
- Shelf Life: 10 Years
- Dimensions (Individual Cells):
- Length: 1.75"
- Diameter: 0.41"
- Weight (Individual Cells): 13g
Item Details
| Brand | Panasonic |
| SKU | PANASONIC-ENELOOP-BK-4MCCA12FA |
| Series | Eneloop |
| MPN | BK-4MCCA12FA |
| Size | AAA |
| Voltage | 1.2 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 850 |
| Chemistry | Ni-MH |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 12 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | AAA |
| Voltage | 1.2 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Capacity (mAh) | 850 |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 24A, 24D, 24LF, 3AAA, 824, AAA, AL-AAA, AM4, E92, EN92, FR03, K3A, L92, LR03, LR03XWA, MN2400, MX2400, PC2400, R03, Triple A, UM4 |
Unit Dimensions
| Length | 1.75 in (44 mm) |
| Diameter | 0.41 in (10 mm) |
| Weight | 0.45 oz (13 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 1.82 in |
| Width | 1.3 in |
| Height | 1.75 in |
| Shipping Weight | 0.34 lb |
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use





