




Panasonic CR2016 90mAh 3V Lithium Primary (LiMnO2) Coin Cell Battery - Bulk
Order requirements:
Minimum qty: 200
in
Multiples of: 200
- Size: CR2016
- Voltage: 3
- Rechargeable: No
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 90
- Terminal Type: Flat Top
Recently viewed
Description
Panasonic CR2016
Lithium Coin Cell Battery
The Panasonic CR2016 is a compact, reliable and popular pour source for a large number of common and specialty electronics. CR2016 batteries are typically found in high-performance, vital devices such as alarms, cameras and medical devices. Each CR2016 battery provides 3-volts of power with a 90mAh capacity, providing long lasting power to your everyday electronics. Panasonic CR2016 batteries feature lithium chemistry, the source of their high output and an element that affords them a 5-year shelf life. With bulk quantities, you have back-ups for safe keeping while saving money!
Note: The minimum order quality of this this item is 200 pieces.
Features & Specifications:- Low self-discharge rate gives battery incredibly long shelf life
- Battery Size: CR2016
- Battery Chemistry: Lithium Manganese Dioxide (LiMnO2)
- Nominal Voltage: 3.0V
- Nominal Capacity: 90 mAh
- Operating Temperature Range: -22°F to 140°F (-30°C to 60°C)
- Shelf Life: 5 Years
-
Dimensions:
- Height - 0.06" (1.6 mm)
- Diameter - 0.79" (20 mm)
- Weight: 0.06 oz. (1.6 g)
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Panasonic |
| SKU | PANASONIC-CR2016-BULK |
| MPN | CR2016-BULK |
| Size | CR2016 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 90 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 (Lithium Manganese Dioxide) |
| Shelf Life | 5 Years |
| Packaging | Bulk |
| QTY Per Package | 200 |
| Master Case | 800 |
| Inner Box | 200 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR2016 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 90 |
| Terminal Type | Flat Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 2016, 5000LC, AWI L10, BR2016, BR2016-1W, CR2016, CR2016-1W, Citizen 280-202, Citizen 280-204, Citizen 280-206, DL2016, ECR2016, KCR2016, KL2016, LF-1/4V, LM2016, Seiko SB-T11, Timex FA |
Unit Dimensions
| Height | 0.06 in (2 mm) |
| Diameter | 0.79 in (20 mm) |
| Weight | 0.06 oz (2 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 11.25 in |
| Width | 7.35 in |
| Height | 5.05 in |
| Shipping Weight | 0.01 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Bulk |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use








