
Panasonic Eneloop 4-Position Quick Charger with 4 x 850mAh NiMH Low Self Discharge AAA Batteries (K-KJ55M3A4BA)
- Rechargeable AAA and smart charger kit for your home or office
- Low self-discharge batteries retain charge up to 10 years in storage
- Long-lasting capacity AAAs great in remotes, alarms, toys, and other devices
- Convenient foldaway plug and worldwide Voltage compatibility easy for travel
- Charger Channels: 4
- Compatible Battery Sizes: AAA
- Supported Chemistries: Ni-MH
Recently viewed
Description
Panasonic 4-position Quick Charger with 4 x AAA
The Panasonic 4-Position Quick Charger is a rapid charging unit for both AA and AAA NiMH batteries. This charger has four open positions for either size battery and charges via standard AC power. This quick charger comes with Panasonic's renowned Eneloop AAA batteries, the low self-discharge cells that will keep your favorite electronics powered up longer.
Charger Specifications:- Charges AA and AAA NiMH batteries
- 110V- 240V World wide voltage compatibility
- Foldaway plug
- Includes 4 x AAA Eneloop batteries
- MPN: K-KJ55MCA4BA
- Made in Japan
- Size: AAA
- Chemistry: NiMH
- Voltage: 1.2V
- Capacity: 800mAh
- 2100 Charging cycles
- Low self-discharge
- Pre-charged for immediate use
Item Details
| Brand | Panasonic |
| SKU | PANASONIC-K-KJ55M3A4BA |
| Series | Eneloop |
| Manufacturer Part Number | K-KJ55M3A4BA |
| UPC | 073096902688 |
| Charger Channels | 4 |
| Compatible Battery Sizes | AAA |
| Supported Chemistries | Ni-MH |
| In the Box | Batteries, Charger |
| QTY Per Package | 4 |
Specifications
| Charger Channels | 4 |
| Compatible Battery Sizes | AAA |
Unit Dimensions
| Weight | 6.72 oz (191 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 7.9 in |
| Width | 4.7 in |
| Height | 1.2 in |
| Shipping Weight | 0.42 lb |
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




