

Panasonic Platinum Power LR03XE-24B AAA 1.5V Alkaline Button Top Batteries - 24-Pack Retail Card
- High purity manganese dioxide with titanium additive lasts up to 33 percent longer than standard cells
- Triple tough coating and anti leak protection prevent damage and spills
- Uniform energy density provides consistent power for high and low drain devices
- 10 year shelf life ideal for home or work backup power
- Size: AAA
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Panasonic Platinum Power AAA Alkaline Batteries
The intelligently designed Panasonic Platinum Power AAA Batteries are some of the most powerful and longest lasting alkaline cells available today. Featuring a high purity Manganese Dioxide chemistry with a special titanium additive, these potent cells last up to 33% longer than ordinary alkaline batteries. The sophisticated cells come with a triple tough coating over their terminals, which helps prevent iron oxidation, and feature anti-leak protection to limit the chances of electrolyte leakage. With an impressive 10 year shelf life, these batteries are perfect for keeping around the house or at work for when you need them most.
Features & Specifications:
- Homogenized battery density for long-lasting performance
- Triple-tough coating provides optimal connectivity
- Features anti-leak protection and short circuit safety technology
- Battery Size: AAA
- Case Quantity: 24 Cells
- Chemistry: Alkaline (Manganese Dioxide with Titanium Additive)
- Voltage: 1.5V
- Shelf Life: 10 Years
Item Details
| Brand | Panasonic |
| SKU | PANASONIC-LR03XE-24B |
| Series | Platinum Power |
| UPC | 073096308343 |
| Size | AAA |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 24 |
| Master Case | 24 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | AAA |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 24A, 24D, 24LF, 3AAA, 824, AAA, AL-AAA, AM4, E92, EN92, FR03, K3A, L92, LR03, LR03XWA, MN2400, MX2400, PC2400, R03, Triple A, UM4 |
Unit Dimensions
| Length | 1.752 in (45 mm) |
| Diameter | 0.41 in (10 mm) |
| Weight | 0.388 oz (11 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.67 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use





