



Panasonic Platinum Power LR20XP-2B D-cell 1.5V Alkaline Button Top Batteries - 2-Pack Retail Card
- Advanced MnO₂ + titanium chemistry for longer-lasting power
- Anti-leak and short circuit protection for device safety
- Consistent performance from optimized internal design
- 7-year shelf life for reliable backup use
- Size: D
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Panasonic Platinum Power D Alkaline Batteries
Featuring a sophisticated chemistry and a number of protections, the Panasonic Platinum Power D Batteries are some of the most advanced alkaline batteries on the market today. These impressive cells use a high purity Manganese Dioxide (MnO2) chemistry that is filled with a special titanium additive, which helps them last significantly longer than typical alkaline D cells. In order to keep the battery safe to use, each cell comes with a triple-tough coating over its terminals, as well as anti-leak protection and short circuit safety technology to prevent damage from within. The batteries' extensive 7 year shelf life makes them perfect for keeping around the house or on the job for when you need them most.
Features & Specifications:
- Homogenized battery density for long-lasting performance
- Features anti-leak protection and short circuit safety technology
- Battery Size: D
- Case Quantity: 2 Cells
- Chemistry: Alkaline (Manganese Dioxide with Titanium Additive)
- Voltage: 1.5V
- Shelf Life: 7 Years
Item Details
| Brand | Panasonic |
| SKU | PANASONIC-LR20XP-2B |
| Series | Platinum Power |
| UPC | 073096308442 |
| Size | D |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 6-8 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 2 |
| Master Case | 2 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | D |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 13A, 13D, 813, AL-D, AM1, D, E95, EN95, KD, LR20, LR20XWA, MN1300, MX1300, PC1300, R20 |
Unit Dimensions
| Length | 2.421 in (61 mm) |
| Diameter | 1.346 in (34 mm) |
| Weight | 4.903 oz (139 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.62 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime







